محافظت از نوزادان و نوپایان در برابر نور خورشید

محافظت از نوزادان و نوپایان در برابر نور خورشید

انجمن سرطان ویکتوریا پیشنهاد می­کند که تمام کودکان زیر ۱۲ ماه در معرض تابش نور مستقیم خورشید، به خصوص بین ساعت ۱۰ تا ۱۶ یک روز تابستان، قرار نگیرند. پوست کودک، نازک و به شدت حساس است و می­تواند به راحتی بسوزد. هرچه قرارگیری در معرض نور خورشید در دوران کودکی بیشتر باشد، خطر ابتلا به سرطان پوست در طول زندگی افزایش می­یابد.

انجمن سرطان ویکتوریا پنج مرحله برای جلوگیری از صدمات نور خورشید پیشنهاد می­کند:

۱) از لباس­های مناسب و آزاد (غیر چسبان) استفاده نمائید.

از پارچه­هایی استفاده نمائید که شامل درصد کامل و یا مخلوطی از فیبرهای طبیعی سنگین­وزن نظیر پنبه، کتان و کنف، یا مصنوعات سبک­وزن نظیر پلی­استر، نایلون، لیکرا و پلی­پروپیلن باشد. هرچه بافت پارچه کیپ­تر و محکم­تر باشد، چه دوخته یا بافته باشد، محافظت آن در برابر خورشید بهتر است.

۲) از کرم ضد آفتاب با SPF 30+ استفاده نمائید.

کرم­های ضد آفتاب اشعه UV را فیلتر می­کنند، اما به طور کامل آن را مسدود نمی­سازند. اگر شما نمی­توانید از قرارگیری در معرض نور آفتاب اجتناب نمائید، از کرم ضد آفتاب در تمام مناطق کوچکی از پوست بدن که توسط کلاه یا لباس پوشیده نمی­شوند، استفاده نمائید.

کالج استرالیایی متخصصین پوست پیشنهاد می­کند که از کرم ضد آفتاب در هر سنی که قرارگیری در معرض نور خورشید اجتناب ناپذیر باشد، استفاده نمائید و بیان می­نماید که استفاده از کرم ضد آفتاب برای کودکان بی­خطر است زیرا بسیاری از برندها، فرمول ملایمی برای کودکان دارند. کرم­های ضد آفتاب فیزیکی حاوی تیتانیوم دی­اکساید یا زینک اکساید اشعه UV را از سطح پوست منعکس می­کنند و معمولاً مشکلات کمتری برای پوست­های حساس ایجاد می­نمایند.


چند نکته در مورد کرم ضد آفتاب

 • جهت کنترل هر گونه واکنش حساسیتی پوستی، در ابتدا مقداری از کرم ضد آفتاب را در ناحیه کوچکی از پوست کودک تست نمائید.
 • کرم­های ضد آفتاب را ۲۰ دقیقه قبل از خروج از منزل به کار ببرید و هر ۲ ساعت یک بار آنرا تکرار نمائید؛ (حتی اگر اظهار داشته که بیش از ۲ ساعت در برابر آب مقاومت می­کند).
 • علاوه بر کرم ضد آفتاب از روش­های دیگر محافظت در برابر خورشید استفاده نمائید. کرم­های ضد آفتاب هرگز نباید جهت قرارگیری طولانی در معرض نور آفتاب مورد استفاده قرار گیرد.

کودکان با نژادهایی با پوست­ تیره (پوست­هایی که هرگز یا به ندرت می­سوزند) به علت وجود ملانین زیاد در پوستشان (رنگدانه­های پوستی) که به عنوان ضد آفتاب طبیعی عمل می­کنند، ممکن است نیازی به استفاده از کرم ضد آفتاب نداشته باشند. به هر حال تمام کودکان، صرف نظر از نوع پوستشان، در نور آفتاب باید کلاه بپوشند.

۳) کلاه بپوشید

کلاه باید سایه خوبی روی صورت، پشت گردن، چشم­ها و گوش­ها ایجاد نماید. پوشین کلاه با لبه­ای که روی چشم­ها سایه بیاندازد، می­تواند تشعشع UV را به چشم­ها به اندازه ۵۰% کاهش دهد.

کلاه­هایی که به خوبی در برابر خورشید محافظت می­کنند نظیر:

 • کلاه سربازی نرم با یک لبه در پشت سر جهت محافظت از گردن (لبه جلویی و پشتی باید همپوشانی داشته باشند)
 • کلاه مخروطی با تاج عمیق و لبه زاویه­دار که به راحتی روی سر کودک بنشیند.
 • کلاه دارای لبه پهن

کلاه­های بیسبال پبشنهاد نمی­شوند؛ چرا که محافظت کافی برای گونه­ها، گوش­ها و گردن ایجاد نمی­کنند.

هنگام انتخاب یک کلاه به سایز و راحتی آن، مقدار سایه­ای که روی صورت ایجاد می­کند، اگر در دیدن و شنیدن مشکل ایجاد می­کند و ایمنی آن توجه نمائید. بهترین کلاه­ها، آنهایی هستند که قابلیت تنظیم لبه داشته باشند. اگر کلاه با یک بند بلند و یا زنجیر بسته می­شود، اطمینان حاصل نمائید که قفل ایمن باشد و محل بند در پشت سر باشد و یا طول آن درست تنظیم گردد که خطر خفگی ایجاد نشود. بسیاری از کودکان علاقه­ای به استفاده از کلاه ندارند؛ با پافشاری و آموزش می­توان کلاه را بخشی از لباس خروج از منزل آنها قرار داد.

۴) در جستجوی سایه باشید.

در فضای خارج از منزل، لازم است کودک در سایه نگه داشته شود. حتی در سایه، اشعه UV می­تواند از سطوح نظیر شن و ماسه و سیمان منعکس گردد، بنابراین همزمان از کلاه، لباس، کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی استفاده نمائید. سایه به همراه خورشید حرکت می­کند، بنابراین سایه را دنبال نمائید.

هنگام مسافرت از کلاه لبه دار یا نقاب آفتابگیر استفاده نمائید یا با استفاده از یک پتو پنجره­های جانبی اتومبیل را بپوشانید.

جهت بهترین محافظت، سایه­بان کالسکه کودک باید کاملاً روی کالسکه سایه بیاندازد و از پارچه با بافت متراکم ساخته شده باشد.

۵) از عینک­های آفتابی استفاده نمائید

برای محافظت از چشم­ها، در جستجوی عینک آفتابی باشید که:

 • قالب آن به گونه­ای باشد که تا انجا که ممکن است ناحیه اطراف چشم را بپوشاند.
 • دارای استاندار محافظت در برابر اشعه UV باشد.

استاندارد استرالیایی AS/NZS 1067:2003 که در آن عینک­های آفتابی به ۵ دسته از ۰ تا ۴ تقسیم شده­اند. اعداد ۰ و ۱ مربوط به عینک­هایی است که آفتابی نباشند و محافظت اندکی در برابر اشعه UV دارند. عینک­های آفتابی دسته ۲ و ۳ و ۴ محافظت خوبی در برابر اشعه UV دارند و با افزایش عدد، میزان عبور نور خورشید کاهش می­یابد.

 • ترجیحاً شاخص محافظت چشم آن برابر ۱۰ باشد (EPF[1] = 10).

EPF (یا (E-SPF[2] معیاری جهت تشخیص میزان محافظت عینک از چشم می­باشد که توسط دستگاه اندازه­گیری می­گردد. نحوه محاسبه آن: 

 = مقدار عبور تابش ماوراء بنفش از منبع تابش ماوراء بنفش عمود بر لنز

 = مقدار تابش ماوراء بنفش منعکس شده از منبع در °۱۴۵   

 • دارای قابلیت انعطاف­پذیری و نرم باشد تا آنها را در جای خود نگه دارد.

نکته مهم: یک عینک بی­کیفیت تنها از شدت نور می­کاهد ولی اشعه ماوراء بنفش را حذف نمی­کند. از این رو عنبیه چشمان بواسطه کاهش شدت نور منبسط­تر و بازتر شده و اجازه می­دهد اشعه ماوراء بنفش بیشتری به آنها برسد که سبب آسیب به شبکیه چشم و در پی آن ابتلا به آب مروارید و حتی سرطان چشم می­گردد. بنابراین حتما از عینک­های آفتابی دارای حفاظت مناسب با مارک­های معتبر استفاده کنید.[۳]

به خاطر داشته باشید که حتی بدون استفاده از عینک آفتابی، با پوشیدن کلاه لبه­دار که روی چشم­ها سایه ایجاد نماید، تشعشع UV به چشم را تا ۵۰% کاهش می­دهد.

نقش مدل­سازی:

کودکان معمولاً آنچه را که در اطرافشان می­گذرد را کپی می­کنند و با تقلید یاد می­گیرند. اگر بزرگسالان رفتار محافظت در برابر نور خورشید اتخاذ نمایند، کودکان نیز از آنها پیروی می­کنند.

ویتامین D:

ویتامین D هورمونی است که سطح کلسیم در خون را کنترل می­نماید. این ویتامین جهت رشد و حفظ استخوان­ها، ماهیچه­ها و دندان­های سالم مورد نیاز است و همچنین جهت حفظ سلامتی عمومی اهمیت دارد. بیشتر ویتامین D در پوست در اثر تابش اشعه UV نور خورشید روی پوست ساخته می­شود. همچنین مقدار کمی از ویتامین D به طور طبیعی در ماهی و تخم مرغ وجود دارد. به بعضی از انواع شیر و کره نیز مقداری ویتامین D اضافه می­گردد. با این وجود معمولاً مشکل است که مقدار کافی ویتامین D را از رژیم غذایی به تنهایی دریافت نمود. نوزادان ذخیره اصلی ویتامین D را از مادر خود می­گیرند، بنابراین اگر سطح ویتامین D در مادر پایین باشد، کودک در خطر کمبود ویتامین D قرار می­گیرد. اگر در مورد کمبود ویتامین D کودک نگران هستید، با یک پزشک مشاوره نمائید.

مسائل پزشکی

قرار دادن کودک در معرض نور مستقیم خورشید جهت درمان زردی یا ادرار سوختگی[۴] توصیه نمی­شود. قرار دادن کودک در معرض نور مستقیم خورشید، او را در خطر آفتاب سوختگی و آسیب پوستی قرار می­دهد.

 • زردی سبب ایجاد نگرانی در مورد ۱۰% از کودکان می­شود و باید تحت نظارت پزشکی در یک محیط کنترل شده درمان شود.
 • توصیه­ها برای ادرار سوختگی شامل تعویض مکرر پوشک، استفاده از کرم­های محافظ در ناحیه آسیب دیده و حتی المکان، قرار دادن ناحیه ملتهب در هوای آزاد (و نه در معرض نور مستقیم خورشید) می­باشد. 

Further information and resources

Being SunSmart in Victoria information sheet and other information is available at sunsmart.com.au or contact the Cancer Council Helpline on 13 11 20. UV-protective clothing and accessories can be purchased at the Cancer Council Victoria’s shop or online at cancervic.org.au/store.

 


[۱] Eye Protection Factor

[۲] Eye-Sun Protection Factor

[۳] http://www.pezeshk.us/?p=16759

[۴] nappy rash

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *