ژل بهداشتی فیروز

mahsolat-30

ژل بهداشتی فیروز 

بسیاری ازبانوان  از صحبت کردن درباره بهداشت زنان ووجود علائمی مثل خارش ،بوی زننده ،التهاب وعفونت پرهیز می کنند.

برخی از مادران نیز به علت عدم اطلاعات کافی به دختران خود جهت بهداشت فردی توصیه های نادرستی مثل شستن ناحیه با صابون های معمولی را می کنند.لذا اطلاع رسانی در این مورد بسیار ضروری می باشد.

خارجی ترین بخش پوست لایه ای به نام استراتوم کورنئوم (Stratum Corneum)می باشد که لایه های زیرین پوست را در مقابل عوامل محیطی حفظ می کند.

در ناحیه مخاطی واژن این لایه وجود نداردوبه همین دلیل این ناحیه درمقابل میکروارگانیسم هایی مثل باکتری های بیماری زاوقارچ هابسیار آسیب پذیراست.

درواژن سالم نسبت باکتری های مفید که لاکتوباسیلی (Lactobacilli) نامیده می شود،نسبت به قارچ هاو باکتری های بیماری زابیشتراست (تقریبا هفتاد تانود درصد).

لاکتوباسیلی ها کلیکوژن تولید شده توسط سلول های مخاط واژن را به گلوکز وسپس با متابولیسم گلوکز آن را به اسید لاکتیک تبدیل می کنند.

برخی انواع لاکتو باسیلی ها اسید لاکتیک وکمی پراکسید هیدروژن تولید می کنندکه با اسیدی کردن محیط واژن نقش دفاعی قابل توجهی را ایفا کرده وعلاوه برآن محیط واژن را ضدعفونی میکنند وشرایط مناسب جهت رشد باکتری های مفید رامهیا کرده در عین حال که به اسپرماتوزونها آسیب نمی رسانند مانع رشد باکتری های مضرکه در محیط اسیدی نمی توانند زندگی کنند، می شوند .بنا براین محیط واژن نرمال کاملا استریل  می باشد.

با توجه به مطالب ذکر شده ، سلامت واژن به تعادل PH آن وابستگی زیادی دارد. در واقع PH  اسیدی یا قلیایی بودن را در محدوده ۱تا۱۴ نشان می دهد.PH واژن از خردسالی تا یائسگی به علت تغییرات هورمونی متغیرمی باشد .PH   نرمال واژن دردوران بلوغ تا بزرگسالی از۸/۳  تا ۲/۴ می باشد درصورتیکه ترشحات واژن عفونی شده باشد PH آن بیش از ۷/۴ می باشد.

با به هم خوردن تعادل PH در این ناحیه باکتری های گاردنرلا ( Gardnerella) در واژن تولید آمینو اسید می کنند وبا کتری های هوازی با آنزیمی که دارند آن ها را به آمین تبدیل می کنند که علاوه بر بالا بردن PH  واز بین رفتن لاکتو باسیلی های مفید ،ایجاد بوی نا خوشایند شبیه بوی ماهی می کنند که یکی از علائم آغاز عفونت می باشد. 

  • عوامل مهمی که سبب افزایشPH ناحیه واژن می گردند:

۱- رژیم غذایی نامناسب که اغلب با قندها وکربوهیدرات زیاد PH  محیط واژن رابالا برده وسبب تکثیرورشد باکتری کا ندیدا واژنیت ( Candida  Vaginits) می گردد .

۲-از آنجاییکه ترشحات جنسی مردانه دارای PH خنثی یعنی ۷ می باشد ،هنگام ورود به واژن PH  محیط را بالا می برد وزمینه را جهت ابتلا به غفونت فراهم می سازد.

۳-در دوران قاعدگی PH ناحیه واژن به علت بالا بودن PH خون خنثی تاحدی قلیایی می گردد.

۴-استفاده از آنتی بیوتبک ها باعث ازبین رفتن باکتری های خوب علاوه بر باکتری های بدمی شود.

۵- استفاده ازصابون های ضدعفونی کننده وآنتی باکتریال ،سبب از بین رفتن باکتری های مفید می شوند و PH  محیط را بالا می برند.

جهت حفظ سلامتی وشادابی بانوان ،با توجه به موارد ذکر شده استفاده ازیک شوینده مناسب ضروری می باشد. 

ژل بهداشتی فیروز برای اولین بار در ایران برای بانوان ودوشیزگان به بازار عرضه گردیده است.

این محصول دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت بوده و توسط پزشکان متخصص زنان وزایمان توصیه می گردد. 

  ترکیبات :                                                                                                                                         

آب دیونیزه ، سدیم لورت سولفات ،دسیل گلوکوزاید ،سدیم لورت سولفوساکسینات ، کوکوآمیدوپروپیل بتایین ، لاکتیک اسید ، د-پنتینول ، آلفا بیزابولول ، نگهدارنده ، رنگ واسانس.

خواص مواد به کار رفته شده در این محصول                                                  

۱- مواد پاک کننده :  ترکیب مواد پاک کننده طوری به کار رفته است که ضمن پاک کنندگی ناحیه ، کاملا ملایم بوده وهیچگونه حساسیت والتهابی  ایجادنمیکنند. وشامل: 

پاک کننده آنیونیک :  سدیم لورت سولفات ، دی سدیم  لورت سولفوساکسینات

پاک کننده آمفوتریک : کوکوآمیدوپروپیل بتایین

پاک کننده نا نیونیک : دسیل گلوکوزاید

۲- اسید لاکتیک

  با استفاده از اسید لاکتیک pH ژل بهداشتی روی ۴تا۵/۴  تنظیم می گردد.تثبیت PHاسیدی محیط واژن  از رشد باکتری های مضر جلوگیری کرده وسبب رشد باکتریهای مفید لاکتو باسیل میگردد.

همچنین اسید لاکتیک یکی ازاجزا طبیعی فاکتورمرطوب کننده پوست NMF است .وبه حفظ رطوبت این ناحیه کمک بسزایی می کند. 

۳- د-پنتینول                   

 این ماده احیاء کننده ،ترمیم کننده ومرطوب کننده پوست  می     باشدورطوبت رسانی پوست را تقویت می کندواز کاهش رطوبت پوست جلوگیری می کند.وسبب بهبود وترمیم سلول های از بین رفته می گردد. 

۴- آلفا-بیزابولول                          

    ماده موثره عصاره بابونه آلفا-بیزابولول است که دارای خاصیت ضد التهاب وسوزش و خارش بوده واز بروز این عوارض دراین ناحیه جلوگیری می کند.   

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *