عفونت مخمری ناحیه واژینال (۱)

عفونت مخمری ناحیه واژینال (۱) 

Vaginal Yeast Infection

 عفونت مخمری (Yeast) ناحیه واژینال چیست؟

این مخمر نوعی قارچ است که  به طور طبیعی و به مقدار کم درناحیه واژن وجود دارد. در صورت رشد زیاد این مخمر، عفونت ناحیه واژینال ایجاد می­شود. این عفونت بیماری رایجی است گرچه ممکن است دردسر ساز باشد ولی مشکل جدی به وجود نمی­آورد و درمان آن ساده است. 

علت عفونت مخمری ناحیه واژینال چیست؟

بیشتر عفونت­های مخمری توسط یک نوع  مخمر به نام  Candida albicansایجاد می­شوند .

در واژن سالم تعداد زیادی باکتری وبه تعداد کمی مخمر وجود دارد. لاکتوباسیلوس اسیدو فیولوس (Lactobacillus acidophilus) یکی ازانواع باکتری­های مفید موجود دراین ناحیه است که رشدارگانیسم­های دیگر مثل مخمرها راکنترل می­کنند.

هنگامی که تعادل این ارگانیسم­ها به هم می­خورد، مخمرهای موجود در واژینال بیشتر رشد کرده و سبب بروز بیماری می­شوند. گاهی اوقات استفاده از آنتی بیوتیک­ها سبب بروز این عدم تعادل می­شود. سطح استروژن بالا که در اثر بارداری به وجود می­آید و یا استفاده از هورمون­ها نیز می­تواند این توازن را بر هم زند. به همین ترتیب برخی بیماری­های خاص نظیر دیابت و یا ایدز نیز می­تواند باعث بر هم خوردن تعادل میکروارگانیسمی ناحیه واژن شود. 

نشانه­های بیماری چیست؟

درعفونت مخمری، خارش یا درد در ناحیه واژن و یا سوزش در موقع ادرار و یا درد در موقع مقاربت از نشانه­های این بیماری است. این علائم در هفته قبل از زمان پریود بیشتر است.

راه­های تشخیص عفونت مخمری واژینال چیست؟

دربسیاری ازموارد ممکن است این بیماری اشتباه تشخیص داده شود، بنابراین مراجعه به پزشک به هنگام بارداری در زمان حاملگی و یا زمانی که برای اولین بار این عفونت عارض می­شود، لازم و ضروری می­باشد.

راه­های درمان چیست؟

اگر بیمارقبلاعفونت مخمری داشته است می­تواند نشانه­های بیماری را تشخیص داده و در صورتیکه باردار نباشد با استفاده از داروهایی که بدون نیاز به نسخه پزشک در داروخانه­ها به فروش می­رسند  به درمان خود اقدام نماید. بیمار می­تواند از کرم­های ضد قارچ، شیاف­های مخصوص واژن و یا کپسول­های ضد قارچ  استفاده نماید. عفونت­های قارچی طی دوران بارداری معمول هستند، در این صورت حتما” لازم است با پزشک مشورت گردد.

همچنین شایان ذکر است که روغن­هایی که  جهت ساخت  کرم­ها  یا شیاف­ها  استفاده می­گردند باعث از بین رفتن لاتکس کاندوم می­شوند .

در تعداد زیادی از زنان عفونت­ها ممکن است چندین بار در سال اتفاق بیافتد. اگر خانمی در سال بیش از ۴ بار دچار عفونت گردد لازم است به پزشک مراجعه کند. با انجام برخی آزمایشات ممکن است بیماری دیابت  تشخیص داده شود.

راه­های جلوگیری از ایجاد عفونت مخمری در ناحیه واژینال چیست؟

  • داشتن روابط جنسی سالم
  • رژیم غذایی مناسب و سالم
  • کاهش استرس
  • پوشیدن لباس­های زیر آزاد و راحت
  • پرهیز از مصرف خوشبوکننده­های زنانه نا مناسب
  • رعایت صحیح و دقیق نکات بهداشتی و استفاده از یک شوینده ملایم بعد از دستشویی
  • خوردن منظم لبنیات دارای لاکتوباسیلوس (یک باکتری کاملا مفید) به ویژه ماست
  • استفاده از یک شوینده ملایم بعد از قاعدگی و یا مقاربت جنسی 

Reference

http://women.webmd.com/vaginal-infections

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *