سرمایه‌دار باید خود را وکیل خدا بر سرمایه بداند

Untitled-1-49رئیس هیات‌مدیره‌ی کانون توانا در نخستین همایش مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی: سرمایه‌دار باید خود را وکیل خدا بر سرمایه بداند

رئیس هیات‌مدیره‌ی کانون معلولین در نخستین همایش مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی که با حضور موسوی‌چلک رییس انجمن مددکاری ایران، دکتر پیران، دکتر قانعی‌راد، دکتر راغفر و جمع زیاذی از کارشناسان اقتصادی در سالن همایش‌های برج‌میلاد هم‌اکنون درحال برگزاری است اظهار داشت: سرمایه‌داری غربی و امپریالیستی وضعیت اقتصاد کشور ما را بحرانی کرده است.

به گزارش پیک‌توانا: سید محمد موسوی در این همایش با بیان اینکه سرمایه‌دار باید خود را وکیل خدا بر  سرمایه بداند به صاحبان سرمایه اینگونه پیام داد: اگر سبک سرمایه‌ی داری الهی در جامعه نهادینه شود دردهایی نظیر بیکاری، طلاق، افسردگی، اعتیاد و خودکشی درمان خواهند شد.

وی ادامه داد: اگر سبک سرمایه‌داری، الهی باشد آنگاه می‌توان از رویکرد های اجتماعی و مسئولیت پذیری اجتماعی صحبت کرد.

رئیس هیات‌مدیره‌ی کانون معلولین توانا خود را نماینده‌ی خداوند بر سرمایه دانست و اذعان داشت: ما در فیروز می‌توانیم با خرید دستگاه‌های اتوماسیون تعداد زیادی از کارگران را از صحنه‌ی اشتغال خارج کنیم اما مسئولیت‌پذیری اجتماعی این اجازه را به ما نمی‌دهد.

این کارآفرین برتری در کشور تاکید کرد: هم‌اکنون بیش از ۹۲درصد کارکنان گروه بهداشتی فیروز را افراد دارای معلولیت تشکیل می‌دهند و ما به کمک نیروهای معلول در همین شرایط تحریم طرح گسترش ۳برابری داشته و در حال راه‌اندازی شیفت سوم کاری و جذب نیروی بیشتر هستیم.

موسوی خاطرنشان کرد: شاید فعالان اقتصادی بگویند قیمت تمام شده‌ی محصولات من با استخدام نیروهای معلول و عدم استفاده از دستگاه‌های بسته‌بندی افزایش یافته و سود کمتری را موجب شود اما باید بگویم که «برکت» وعده‌ی خدا و ضریبی است که در سود کار من افزوده می‌شود.

مدیرعامل گروه‌بهداشتی‌فیروز با بیان اینکه جا دارد از خانواده‌های دارای فرزندان معلول، خانواده‌های دارای بیماران سرطانی، آن.جی‌.او ها و…. یادی کنیم گفت: مردم ما از فرهنگ بسیار غنی برخوردارند اما چون مدیریت صحیحی اعمال نشده تاکنون امکان بهره‌برداری به بهترین شکل از این نهادها میسر نشده است.

مقام مشورتی نماینده‌ی یونسکو در زمینه ی معلولان همچنین به مستند فیلم آلبا اشاره و اعلام کرد: این مستند تنها فیلم راه‌یافته از آسیا به جشنواره‌ی آلبا بود که حکایت معلولان و نحوه‌ی فعالیت و اشتغال نها در فیروز را روایت می‌کرد.

این مقام مسئول همچنین از ارائه‌ و ثبت تعریف صحیح معلولیت به یونسکو خبر داد و افزود: معلولیت، محدودیت تن است و ناتوانی و محرومیت نیست.

وی یادآور شد: همه‌ی انسان‌ها محدودند و محدودیت آنها منجر به سازندگی و رشد آنها شده و از این تعریف می‌توان گفت که معلولان چون محدودترند پس سازنده‌تر هستند.

این فعال اجتماعی تاکید داشت: متاسفانه نوع نگرش نادرست جامعه موجب عدم رشد معلولان در کشور ما شده است.

موسوی از مادر خود به‌عنوان یک روانشناس فهیم یاد کرد و گفت: اولین بار مادر من به من آموخت که معلولان به‌واسطه‌ی داشتن محدودیت جسمی باید  متکی به اندیشه خود بوده و امور فکری و مدیریتی را احراز کنند.

رقیه بابایی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *