رقابتهای “بوچیا” در قزوین برگزار شد

به همت باشگاه فرهنگی ورزشی فیروز

رقابتهای “بوچیا” در قزوین برگزار شد
نخستین رقابت ورزشی معلولان فعال در رشته بوچیا در استان قزوین با هدف تشویق افراد دارای معلولیت های شدید و ایجاد زمینه حضور اجتماعی برای آنان و آشنایی مردم با این رشته ورزشی در سالن جانبازان مجموعه ورزشی شهید بابایی قزوین برگزار شد.
به گزارش پیک توانا : در این رقابت دوستانه که به همت باشگاه فرهنگی ورزشی فیروز و هیئت ورزش های جانبازان و معلولین قزوین و کانون معلولین توانا برگزار گردید ، 30 نفر از دختران و پسران در قالب تیم های باشگاه پیروزی تهران و فیروز قزوین به رقابت پرداختند.
این رقابت دوستانه ورزشی که از صبح روز شنبه آغاز گردید با شور و شعف وصف ناپذیر معلولان همراه بود و این شوق نشان می داد هیجان و جذابیت این رقابت برخلاف ظاهرش که شاید در تب داغ فوتبال و جام جهانی برای ما تندرست ها خیلی هم جذاب نباشد ، برای آنها بیش از حد هیجان آور و جذاب است و این یعنی احساس بودن …
مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی فیروز در خصوص این رشته ورزشی و علت برگزاری این مسابقات گفت : بوچیا نوعی ورزش تفریحی ویژه معلولین جسمی حرکتی و جانبازان عزیز است که به همت فدراسیون ورزشهای جانبازان و معلولین کشور به نهاد ها و سازمان های ذیربط معرفی ودر حال گسترش است و در مقایسه با دیگر ورزش ها دارای ویژگی هایی است که توانسته است نظر کارشناسان ورزش معلولان را از ابعاد مختلف به خود جلب کند.
سید اکبر حسینی با اشاره به اینکه ورزش یکی از موثرترین ابزارهای توانمندسازی معلولان است ، افزود : بوچیا ، ورزش بین المللی افراد فلج مغزی که در سال 1978 پدید آمده و ایده اولیه این بازی در یونان با پرتاب سنگ به اهداف سنگی آغاز شد و در حال حاضر این بازی از سطح تفریحی خارج شده و در مسابقه ی پارالمپیک مطرح است .
وی با تاکید این مطلب که این رشته ورزشی در کشور ما بسیار نوپا است گفت: در سال 1385 نخستین دوره مسابقات قهرمانی کشور بوچیا در آکادمی ملی المپیک و با حضور 20 ورزشکار زن و مرد و در 4 کلاس پزشکی برگزار شده و ما امروز خوشحالیم که به فاصله حدود 8 سال 20 ورزشکار در استان قزوین داریم و مسابقاتی در این سطح برگزار می کنیم .
مدیرکل بهزیستی استان قزوین اولین مسوولی بود که در ساعات صبح و سرزده وارد سالن شد و پس از استقبال مدیرعامل باشگاه فیروز ، از نزدیک با بچه ها به صحبت نشست.
دکتر افشار مقدم ضمن اظهار خوشحالی از حضور اجتماعی موفق معلولان در عرصه های ورزشی ، ضمن ارج نهادن به همت آنان ،از تلاش های زحمت کشان این عرصه قدردانی کرد.
مشهدی آقایی مدیرکل جدید سازمان ورزش و جوانان استان ، قافله باشی معاون ورزشی همین سازمان ،حق شناس معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری قزوین و یوسفی نایب رییس کانون توانا از دیگر مسوولان حاضر در سالن برگزاری مسابقات بودند که شدیداً تحت تاثیر روحیه بالا و همت ستودنی ورزشکاران معلول قرار گرفته بودند.
رئیس هیئت ورزش های جانبازان و معلولین استان قزوین نیز در مراسم اهدای جوایز نفرات برتر با تقدیر از حضور مسوولان ، از خانواده های دارای معلولین شدید خواست تا با مشارکت فرزند دارای معلولیت خود در ورزش ، آنها را از انزوا بیرون کشیده و در مسیر توانمندی قرار دهند.
منوچهر مهجور در ادامه گفت : ورزش بوچیا فعالیتی است که می تواند برای افراد از هر جنسیت و با سطح بالاتری از معلولیت لذت بخش باشد و بعنوان بازی تفریحی یا ورزش مسابقه ای و یا بعنوان آموزش جسمانی در برنامه ریزی مدارس بکار برده شود.
در خاتمه گفتنی است که در کلاس BC1 خانم ها رقیه فلاح حسینی و آرزوحسینی و آقای ابوالفضل دونده به ترتیب اول تا سوم شدند. همچنین در کلاس BC2 خانم سحرمسعودپور ، آقایان امیرنیکزاد واسماعیل باجلان به ترتیب اول تا سوم شدند.در کلاس BC3 نیز خانم ها شیما قلعه و سمیه ملکی و آقای وحیدمالکی مقام های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.در کلاس BC4 نیز آقایان حلیمی و حامد خورشیدی اول و دوم شدند که در خاتمه این مسابقات به نفرات برتر جوایز ویژه و به همه شرکت کنندگان ، مربیان ، سرپرستان و داوران از سوی شرکت گروه بهداشتی فیروز هدایایی اهدا گردید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *