دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ملاقات با مدیر عامل فیروز

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ملاقات با موسس کانون معلولین و مدیر عامل گروه بهداشتی فیروز:

تفکر کانون معلولین باید در سطح بین‌المللی انتشار یابد

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو با رئیس‌هیات مدیره‌ی کانون معلولین توانا و مدیر عامل فیروز ملاقات کرد.
دبیرکل و مدیر گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی سازمان یونسکو به‌منظور آشنایی با فعالیت‌های کانون معلولین توانا در زمینه‌ی کارآفرینی و دفاع از حقوق معلولان با سیدمحمد موسوی؛ بنیانگذار این کانون ملاقات کردند.
به گزارش ‌پیک توانا: دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در این نشست که در دفتر مرکزی گروه بهداشتی فیروز برگزار شد ضمن آشنایی با فعالیت‌های کانون معلولین از این ملاقات ابراز خوشحالی کرد.
رئیس هیات‌مدیره‌کانون معلولین در این نشست از توجه ویژه‌ی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو به مسائل معلولان تشکر کرد و گفت: کانون معلولین توانا با ایجاد کارگاه‌های مستقل، ایجاد بیش از ۵۰۰ شغل پایدار، راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه‌ی توانا، ساخت بیش از ۲۰۰ واحد مسکونی ارزان قیمت و انجام حرکت‌های فرهنگی و اجتماعی توانسته الگوی موفقی را در اثبات توانمندی‌های معلولان ایجاد کرده و نشان دهد که معلولان می‌توانند برای خود و جامعه موثر باشند.
سیدمحمدموسوی به فلسفه و تفکر کانون توانا اشاره کرد و گفت: سرمایه‌‌ی کانون معلولین فکر و اندیشه‌ی انسان‌هاست و کانون توانا از همان ابتدای تاسیس درخواست هرگونه کمک بلاعوض را ممنوع اعلام کرد چرا که معتقد است به عزت و کرامت انسانی معلولان باید احترام گذاشته شود.
وی با اعلام این مطلب که معلولیت ناتوانی نیست اذعان کرد: معلولیت تنها یک محدودیت است و همه‌ی انسان‌ها محدودند و خانواده‌های دارای فرزند معلول باید بدانند که معلولیت موهبتی الهی است که از طرف خداوند به آنها و به فرزندشان داده است.
مدیرعامل گروه بهداشتی فیروز در ادامه به توانایی‌های معلولان اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون نزدیک به ۲۰۰ کارگر دارای معلولیت در گروه بهداشتی فیروز مشغول به کار هستند و این افراد با نحوه‌ی فعالیت خود نشان داده‌اند که می‌توانند برابر با افراد تندرست کار کنند و معلولیت نمی‌تواند عامل محدود کننده‌ای برای آنها باشد.
این فعال حوزه‌ی معلولان با اشاره اینکه مادرها نقش موثری در تصحیح باور و دیدگاه فرزندان خود دارند از مادر خود یاد کرد و افزود: مادر من در اصلاح نگرش من نسبت به معلولیت همچون یک روانشناس و یک استاد دانشگاه عمل کرد و رفتار صحیح خود ضمن دادن اعتماد به نفس به من، تاثیر عمیقی در سرنوشت و موفقیت من داشت.
موسوی همچنین به قانون جامع حمایت از معلولان اشاره کرد و گفت: معلولان در صورت برخورداری از فرصت‌های برابر می‌توانند به موفقیت‌های بی‌شماری دست پیدا کنند و تصویب این قانون در ماه‌های آینده می‌تواند دست‌یابی به این فرصت‌ها را محقق کند.
«محمدرضا سعیدآبادی» در این نشست از حرکت‌های اجتماعی_فرهنگی کانون معلولین تشکر کرد و گفت: فعالیت‌های کانون توانا ضمن اثربخشی در جامعه ارزشمند و قابل تحسین هستند.
وی در ادامه با اشاره به این مطلب که تفکری که در کانون معلولین جریان دارد باید در سایر جوامع نیز تسری داده شود گفت: سازمان یونسکو می‌تواند نگرش‌ها و ارزش‌هایی که رئیس‌هیات‌مدیره‌ی کانون توانا در این مجموعه ایجاد کرده‌ است را در سطح بین‌المللی انتشار دهد.
سعیدآبادی همچنین از حرکت‌های موسس کانون توانا تشکر کرد و گفت: شما در توانمندسازی معلولان گام‌های خوبی برداشته‌اید و فعالیت‌های کانون توانا نشان‌ می‌دهد که جامعه باید نگاهی که به معلولان داشته را تغییر دهد.
گفتنی‌است دعوت از موسس کانون معلولین به‌منظور شرکت در “کمیته‌ی مدیریت دگرگونی‌های اجتماعی” از جمله دستآوردهای این نشست بود.
در این نشست همچنین از سیدمحمدموسوی برای شرکت و سخنرانی در مراسم افتتاح نمایشگاه نقاشی و سازه‌های دستی کودکان استثنایی که با حضور مسئولان، هنر مندان، ورزشکاران و کارشناسان حوزه‌ی کودک برگزارخواهد شد دعوت به عمل آمد.
سعیدآبادی در پایان از رئیس هیات‌مدیره‌ی کانون معلولین توانا درخواست کرد تا ضمن بازدید از کانون معلولین، از نزدیک شاهد نحوه‌ی فعالیت‌ و توانمندی کارکنان معلول این مجموعه باشد.
همچنین درخواست بازدید از گروه‌بهداشتی‌فیروز و مشاهده‌ی فعالیت‌های کارگران معلول این واحد صنعتی از دیگر موارد توافق شده در این نشست بود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *