بیماری پوستی کلاه گهواره (Cradle Cap)

بیماری پوستی  کلاه گهواره (Cradle Cap)

احتمالا با دیدن فلس های زرد و یا قهوه ای روی پوست سر نوزادتان متعجب و ناراحت شوید، اما نگران نباشید!

این بیماری پوستی که به آن در اصطلاح “کلاه گهواره” گفته می شود، در طی ماه اول و یا دوم زندگی خود را نشان می­دهد و معمولا در سال اول زندگی از بین می­رود.

کلاه گهواره را به نام درماتیت سبورئیک نیز می نامند و به دلیل افزایش چربی پوست می­باشد و ظاهر پوست را فلس‌ مانند (پوسته پوسته) و مومی‌ شکل می­کند و بثورات قرمز رنگ روی پوست سر، ابرو، پلک، دو طرف بینی و یا پشت گوش­ها تشکیل می­دهد.

حتی با وجود وسوسه انگیز بودن، هرگز فلس ها را با ناخن انگشت خود بلند نکنید! بهترین روش برای درمان کلاه گهواره، استفاده از یک روغن بچه بر روی فلس ها می­باشد. ابتدا روغن را روی پوست بمالید و سپس چند دقیقه صبر کنید تا فلس ها نرم شوند، سپس با کمک یک برس نرم سر نوزاد خود را تمیز کرده و سپس با یک شوینده ملایم که چشم نوزادتان را نسوزاند، سر او را شستشو دهید. مثلا از شامپوی کودک فیروز استفاده کنید. کمی از آن را روی لیف حمام اضافه کنید و با یک حرکت دایره ای شکل فلس ها و روغن را از سر او پاک کنید. اگرچه کلاه گهواره در ابتدا ناخوشایند به نظر می رسد، اما بی­ضرر می­باشد.

البته اگر در این مورد سوال بیشتری دارید و یا کلاه گهواره به دیگر نقاط بدن نوزادتان پخش شده است (زیر ابرو و فرق سر) با متخصص تماس بگیرید.

توجه کنید که هنگام شستشو و ماساژ سر نوزاد مراقب قسمت نرم ملاج او باشید و بسیار با احتیاط عمل کنید. 

Based on content from the baby care experts at JOHNSON’S® and johnsonsbaby.com ”Caring For Your Baby”.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *