بهترین نوع کرم ضدآفتاب برای کودکان چیست؟

بهترین نوع کرم ضدآفتاب برای کودکان چیست؟

 نقل از دکتر پاتریشیا تردول (متخصص پوست اطفال)

Dr. Particia Treadwell (pediatric dermatologist)

توصیه می­شود جهت کودکان از یک کرم ضدآفتاب فیزیکی( فاقد جاذب­های شیمیایی) که از زینک اکساید یا تیتانیوم دی­اکساید تشکیل شده است، استفاده نمائید. همچنین پیشنهاد می­شود که نوزاد کوچکتر از ۶ ماه را تا آنجا که ممکن است دور از نور خورشید نگاه دارید و در غیر این صورت با کمی کرم ضدآفتاب از کودکتان محافظت نمایید.

زینک اکساید یا تیتانیوم دی­اکساید، روی پوست می­نشینند و مانند سپری در مقابل اشعه خورشید قرار می­گیرند. کرم های ضدآفتاب با زینک اکساید یا تیتانیوم دی­اکساید، محافظت خود را به محض مالیده شدن روی پوست اعمال می­کنند. در حالی که، کرم­های ضدآفتاب دارای جاذب­های شیمیایی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان لازم دارند تا جذب پوست شده و محافظت خود را آغاز کنند. همچنین ممکن است موجب ناراحتی یا آلرژی­های پوستی شوند، زیرا پوست ترکیبات فعال کرم­ها را جذب می­نماید.

البته هیچ مدرکی دال بر اینکه کرم­های شیمیایی خطرناک و یا سمی هستند، وجود ندارد؛ اما اطلاعات ما در مورد چگونگی واکنش کودکان به ترکیبات آنها کافی نیست.

اگر شما از یک کرم ضدآفتاب شیمیایی استفاده می­نمایید، ابتدا کمی از آنرا بر روی کودک خود تست کنید تا مطمئن شوید که کودکتان هیچ­گونه واکنشی نسبت به کرم نشان نمی­دهد. بدین منظور، مقداری از کرم را روی قسمت داخلی بازوی کودک بمالید، اگر پس از گذشت یک روز،  ناحیه مذکور پوست کودکتان قرمز شد یا جوش زد، از کرم دیگری استفاده نمایید.

ممکن است شنیده باشید که باید در جستجوی محصولی بامحافظت در «طیف گسترده» باشید تا از پوست در مقابل هر دو نوع اشعه UVA و UVB محافظت کند. هر کرم ضدآفتاب فیزیکی که حاوی فیلترهای محافظ زینک اکساید یا تیتانیوم دی­اکساید باشد، این کار را انجام می­دهد.

شاخص محافظت در برابر نور آفتاب (SPF) حداقل باید برابر ۱۵ باشد و معمولا نیازی به استفاده از کرم با SPF بالاتر از ۳۰ نیست. زیرا با افزایش SPF، میزان افزایش محافظت به همان میزان نمی­باشد و بسیار کمتر است؛ این در کرم­های شیمیایی به معنی استفاده بیشتر از ترکیبات شیمیایی ناخواسته می­باشد.

نکته قابل توجه این است که کرم ضدآفتاب فیزیکی، برای بزرگسالان نیز مورد استفاده قرار می­گیرد.

لایه ضخیمی از کرم را به گونه­ای که تمام قسمت­های بدن کودک پوشش کامل داشته باشند، روی پوست کودک بمالید. به قسمت­هایی از بدن که مستعد سوختن هستند مانند گوش­ها، بینی، پشت گردن و شانه­ها توجه ویژه داشته باشید.

 کرم­های ضدآفتاب فیزیکی، بلافاصله پس از استفاده پوست را روشن می­کنند اما پس از چند دقیقه ناپدید می­شوند. این نشانه به شما کمک می­کند که تمام بدن کودک خود را با کرم بپوشانید. همچنین کرم ضدآفتاب را مرتب بر روی پوست کودک خود تکرار کنید. کرم­های ضدآب، کمی ماندگارتر از محصولات دیگرند، اما هیچ وقت به برچسب محصولی که نوشته «محافظت تا ۸ ساعت» اعتماد نکنید. این جمله در صورتی درست است که کودک شما در تمام روز  بدون حرکت بماند! در حقیقت کودک شما هر ۲ ساعت یک بار و هر زمانی که خیس شده و با حوله خشک شود، به استفاده مجدد از کرم نیاز پیدا می­کند. قابل ذکر است که با وجودی که فقط زینک اکساید و تیتانیوم دی­اکساید به عنوان بلوکه کننده­های نوری (SunBlock) معروفند، اما ممکن است روی برچسب کرم­های ضدآفتاب با پایه شیمیایی ادعای SunBlock نیز وجود داشته باشند؛ بهترین راه جهت اطمینان از نوع کرم ضدآفتاب فیزیکی (Total SunBlock) این است که به اجزاء تشکیل دهنده ذکر شده روی کرم توجه نمایید.                                                                

بر گرفته از سایت:

 http://www.babycenter.com/404_what-kind-of-sunscreen-is-best-for-children_12504.bc

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *