اختلالات پوستی در نوزادان و کودکان

اختلالات پوستی در نوزادان و کودکان 

پوست نقش مهمی در برابر محرکها، داروهای سمی و عفونتها دارد و همچنین دمای بدن را تنظیم می کند. در طول سالهای اولیه زندگی کودک پوست دچار تغییرات زیادی می شود. این تغییرات مخصوصا در هفته های اول زندگی و تولد نوزاد بیشتر است. بنابراین پوست بچه ها متفاوت با پوست بزرگسالان بوده ، آسیب پذیرتر و حساستراست و بیشتر در معرض عفونت ها و عوامل ناملایم می باشد. از این رو ضروری است که در برابر عوامل محیطی محافظت گردد.

مشکلات پوستی کودکان:

۱٫ میلیا جوشهای سفید رنگی که در اثر بسته شدن غدد چربی بیشتر روی چانه وبینی نوزاد دیده می شود میلیا نام دارد این جوشها خارش دار نیستند و مشکلی برای نوزاد ندارند. میلیا معمولا در طول اولین ماههای تولد از بین می رود و نیاز به درمان خاصی ندارد.

۲٫ خشکی پوست در پوست کودکان به علت تشکیل نشدن کامل غدد عروقی رطوبت و چربی کمتری وجود دارد، که این امر سبب بروز مشکلاتی از قبیل خشکی پوست می شود.

۳٫ عرق سوز شدنmagalat1 هنگامی که مجرای ترشح عرق توسط سلولهای مرده پوست بسته شوند وپوست در مجاورت هوای گرم و مرطوب قرار گیرد ، بدن عرق‌سوزMiliaria) ) می شود. عرق سوز شدن بدن سبب ایجاد سوزش، خارش و بروز جوشهای پوستی‌ کوچک‌ ‌ که با هاله ای قرمز رنگ احاطه شده‌اند، می شود. این جوشها ممکن‌ است‌ در عرض‌ چند ساعت‌ ظاهر شده‌ و ناپدید گردند. عرق‌سوز بیشتر در نقاطی از بدن کودک که سطح پوست با همدیگر در تماس باشد، ایجاد می‌شود. به همین علت در چین‌های پوست بیشتر است.

این‌ اختلال‌ پوستی در همه‌ سنین‌ دیده‌ می‌شود ولی‌ در شیرخواران‌ شایع‌تر است.

magalat2

۴٫ اریتما توکسیکوم magalat3 یک مشکل پوستی است که تقریبا در ۵۰% از نوزادان و در ۲ تا ۵ روزاول تولد دیده می شود. اریتما واگیردار نیست و به صورت جوشهای کوچک، زردیا سفید رنگی( ۱-۳ میلیمتر) و سفت که اطراف آن را هاله ای قرمز پوشانده بروز می کند. این مشکل پوستی ممکن است در همه قسمت های بدن به جز کف دست ها و پاها ظاهر شود. علت بروز آن ناشناخته است و نیاز به درمان خاصی نیاز ندارد و در عرض حدود دو هفته از بین می رود.

۵٫ آفتاب سوختگی magalat4 نور خورشید دارای اشعه UV(اولتراویوله) است.این اشعه وقتی به پوست می تابد، ملانین موجود در پوست اشعه UV را جذب می کند و مانع ازصدمه به پوست می شود و چون پوست کودکان ملانین کمتری دارد، بیشتر در معرض آفتاب سوختگی می باشد.

۶٫ زرد زخم وقتی باکتریها درپوست آسیب دیده رشد کنند تاول هایی به اندازه سکه و یا تکه ها ی قرمزرنگ که مایعی به رنگ عسل از آن خارج می شود ایجاد می شود.

۷٫ Seborrhea

یک حالت التهابی پوست است که به صورت تکه های قرمز و بزرگ، زبر، ضخیم و چرب بالای ران، اندام تناسلی و پایین شکم تظاهر می کند. این عارضه ممکن است در تمام قسمت های بدن به وجود آید ولی بیشتر در ناحیه تناسلی است.

۸٫ حلقه آلرژیک واکنشهای آلرژیک معمولا کمتر باعث قرمزی و حساسیت پوستی می شوند. این نواحی اغلب به صورت نواحی کوچک و قرمز رنگ هستند. همچنین مصرف بعضی غذاها می تواند در بچه ها حساسیت ایجاد کند. مخصوصا غذاهای اسیدی مانند مرکبات و گوجه فرنگی که باعث به وجود آمدن یک حلقه قرمز اطراف مقعد بچه میشود. 

۹٫ اگزماmagalat5 علت آن مشخص نیست ، اما بیشتر جنبه ارثی دارد. حدود ۲۰ درصد کودکان و نوجوانان اگزما دارند، این مشکل معمولا از دوران طفولیت آغاز می شود. اگزما واگیر دار نیست و در نواحی پیشانی، گونه ها و پوست سر دیده می شود اما ممکن است در بازوها، پاها و قفسه سینه و یا قسمت های دیگر بدن منتشر شود. پوست ناحیه درگیر غالبا خشک و ضخیم و زبر و خارش دار است و ممکن است ترشح داشته باشد. علاوه بر آن پوست کودکان مبتلا به اگزما بیشتردر معرض عفونت می باشد. اگزما یک واکنش آلرژی زا به مواد نیست، ولی می تواند توسط مواد آلرژی زا تحریک شود. اگزما ممکن است توسط گرما و یا در اثر تماس موادمختلف مانند لباس پشمی، مواد شیمیایی موجود در بعضی صابونها، لوسیونها و مواد شوینده به وجود آید. 

مراقبت های لازم در اگزما ۱٫ حمام کردن روزانه کودک با آبی که ولرم باشد، زیرا آب داغ پوست را خیلی خشک می کند.

magalat6

۲٫ از صابون و شامپوی ملایم و بدون بو استفاده شود. بعد از حمام پوست کودک را به آرامی خشک کرده و از یک مرطوب کننده، کرم، نرم کننده و یا لوسیون جهت نگه داشتن رطوبت بدن استفاده شود.

۳٫ از لباس هایی از جنس کتان استفاده شده و از لباسهای پشمی و حساسیت زا پرهیز شود. . زیرا لباسهای پشمی پوست های حساس را تحریک می کند. همچنین استفاده زیاد از لباس به طوریکه پوست نتواند تنفس کند نیز مناسب نیست. ۴٫ از مواد شوینده ملایم و بدون بو جهت شستن لباس ها و ملحفه ها استفاده گردد و . ازشستشو با نرم کننده های پارچه خودداری شود. ۵٫ تغییرات دمایی باعث بدتر شدن اگزما می شود. ۶٫ خاراندن موضع باعث تحریک بیشتر و ملتهب شدن پوست می شود. ۷٫ استفاده از ملحفه های نرم و کوتاه نگه داشتن ناخن ها تا جائیکه ممکن است. ۸٫ در بعضی از کودکان غذاهای آلرژی زا (شیر گاو، تخم مرغ، سبوس، بادام زمینی و ماهی) میتواند باعث تحریک اگزماگردد وآن را بدتر کند. در موقع تحریک شدن اگزما می توان از یک کمپرس سرد برای چند بار در طول روزدر محل موضع استفاده نمود و همچنین می توان پوست را به وسیله مرطوب کننده ها مرطوب نگه داشت.  

۱۰٫ سوختگی پای کودکان diaper rashmagalat7

تصورات غلطی در رابطه با آن وجود دارد و اینطور فرض میشود که diaper rash یک مسئله غیر طبیعی است. diaper rash یک نوع التهاب معمول در پوست های حساس (به رنگ قرمز ملایم) است و در قسمتهایی از بدن بچه که در پوشک و یا کهنه قرار می گیرد دیده می شود. مخصوصا در بچه های زیر ۲ سال بیشتر دیده میشود. ولی ممکن است در افرادی که بهداشت را رعایت نمی کنند و یا در افراد فلج نیز دیده شود. diaper rash در طول ۳ سال اول زندگی بچه ها و بیشتر در بچه های ۹-۱۲ ماهه اتفاق می افتد. در موارد شدیدتر ممکن است کورک؛ تاول؛ زخم و یا جوش رو ی رانها و باسن و نواحی تناسلی بچه ایجاد گردیده و پوست آسیب ببیند . آسیب پوست باعث رشد باکتریها ( مانند staph,strep) و مخمرها و قارچها( مانند candida) شده وباعث وخیم تر شدن rash می شود. در صورت عفونی شدن رنگ آن به قرمز روشن تغییر کرده و پوست ورم می کند. عفونت ممکن است در قسمت های دیگر بدن که بیرون از ناحیه پوشک قرار دارد نیزمنتشر شود. عفونت های باکتریایی staph,strep به صورت تاول های زرد رنگ ، کوچک و چرکی که معمولا به ابعاد ۱-۲میلی متری ظاهر می شوند. مخمرها و قارچها چندین خصوصیت مشخص دارند. زخمهایی ۴-۲ میلی متری به صورت جدا ازهم ، به رنگ قرمزروشن و در چینهای پوست و اغلب اطراف ناحیه مقعد دیده می شوند. 

علل قرمزی پای بچه ها((diaper rash 1. سایش در اثر کهنه و یا پوشک کردن بچه: که در آن پوست به طور یکنواخت قرمز شده و خارش دارد و یا ممکن است تاول زده و پوسته پوسته شود و یادر اثر سایش پوست کنده شود. ۲٫ اینترتریگوintertrigo: در داخل چینهای پوست ودر نواحیی از بدن که درون پوشک است و با هم سایش دارد دیده می شود. ۳٫ گرماو رطوبت باعث قرمزی پوست شبیه آفتاب سوختگی می شود و یا وقتی به مدت طولانی پا های بچه درمعرض رطوبت ادرار ومدفوع قرار بگیرند. ۴٫ شورت های پلاستیکی باعث بالا رفتن دما و رطوبت شده و باعث به وجود آمدن این عارضه می شوند ۵٫ سوختگی مخمری: وقتی پوست آسیب ببیند مخمرها می توانند بیش از حد رشد کنند. سوختگی مخمری به صورت قرمزی،تحریک، تکه تکه بودن با لبه هلای تیز مخصوصا در ناحیه تناسلی ظاهرمیشود.

۶٫ همچنین صابونی که برای شستن لباس و یا کهنه بچه استفاده می شود ممکن است حساسیت ایجاد کند. ۷٫ استفاده از بعضی پوشکها و یا دستمال های تمیز کننده نیز باعث ایجاد حساسیت می شود. ۸٫ بچه هایی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند نیز ممکن است diaper rash به وجود آید. 

راههای جلوگیری از diaper rash درمان کلی جهت جلوگیری از diaper rash تمیزکردن با آب و خشک نگهداشتن بچه واستفاده از لباسهای نرم برای حساسیت کمتر و جلوگیری از آسیب رسیدن به پوست می باشد. ۱٫ تعویض مرتب کهنه ویا پوشک بچه: هر ۲ ساعت یکبار پوشک یا کهنه بچه عوض شود و حدالامکان درزمانهائیکه بچه اغلب کمتر ادرار می کند، می توان از پوشک و یا کهنه استفاده نکرد. بچه ها اغلب وقتی تازه به خواب می روند ادرار می کنند بنابراین می توان بعد از مدت کوتاهی که بچه ها به خواب رفتند آنها را تعویض نمود. ۲٫ تمیز کردن بچه ما بین هر بار تعویض وشستشوبا آب ولرم همراه بااستفاده از یک صابون ملایم و یا بدون استفاده ازصابون. ۳٫ خشک کردن کامل بچه قبل از پوشک کردن . ۴٫ شستن کهنه بچه با آب. به آبی که با آن کهنه را می شوئید نصف استکان سرکه اضافه نمائید تا حساسیت های قلیایی برطرف گردد. ۵٫ استفاده از خشک کن های غیر عطری و یا فقط با آب، که باعث حساسیت کمتر می شود. اگرچه شستشو با آب ممکن است زمان بیشتری را بخواهد. ۶٫ استفاده از کرم بچه ؛ وازلین و پودر بچه و یا کرم های زینک اکساید. ۷٫ بعد از حمام کردن بچه خشک کردن با یک دستمال تمیز. ۸٫ بعضی از بچه ها پاسخ درمانی مناسبی به نشستن در حمام آب گرم به صورت روزانه و به مدت ۱۰- ۲۰ دقیقه می دهند. ۹٫ تغییر نوع صابون ، پوشک و یا کهنه و دستمال مصرفی. اگر توسط روشهای گفته شده قرمزی و سوختگی پاها از بین نرفت ممکن است عفونت باکتریایی و یا مخمری وجود داشته باشد. در این صورت باید به پزشک مراجعه نمود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *