آشنایی با گیاه لاوندر (اسطوخودوس)

خواص گیاه لاوندر (اسطوخودوس )۱۶۸DCAV9QFWECAZUCE23CAMJVZQGCA1IOXZCCAFL7PEQCAHAWX05CABMUJHSCAW4JTXSCA9WGMLACA9K0ET9CA0FKXQJCAITJ619CACSATHUCASRCQLPCAUTFM62CAR1XVPLCA68SRFDCAPADF4YCAXWOVWR
زیبایی گل و رایحه مطلوب شکوفه های لاوندر بر کسی پوشیده نیست. بشر در طول قرنها از این گیاه در انواع کاربردهای پزشکی استفاد ه کرده است . یکی ازاین کاربردها افزودن عصاره لاوندر به آب قبل از استحمام بوده است. در حقیقت، کلمه لاوندر که ریشه لاتین دارد به معنی استحمام می باشد.
در حالیکه استفاده معمول از لاوندر در جهت کاهش نگرانی و استرس ( آروماتراپی ) می باشد، برخی از مردم از آن در درمان ناراحتیها و جراحت های پوستی استفاده می کنند .
آیا عصاره یا اسانس لاوندر تاثیری در درمان و بهبود ناراحتیهای پوستی دارد؟
لاوندر میتواند به عنوان یک منقبض کننده عمل کرده و در درمان نقاط کوچک ملتهب شده ناشی از نیش حشرات موذی روی سطح پوست موثر باشد .
مشهود است که لاوندر خاصیت آرامش بخشی دارد و رایحه آن باعث ایجاد حس آرامش و تمدد اعصاب می شود
برخی از افراد نیز ممکن است که واکنش بسیار جزئی آلژیک نسبت به عصاره لاوندر نشان بدهند که این مورد بسیار نادر است و ممکن است که دربعضی از مردم که بسیار آلرژیک هستند به وجود بیاید.
سازمان غذا و دارو در ایالات متحده امریکا لاوندر را در طبقه بندی دارویی قرار نمیدهد ، ولی روغن لاوندر شامل اجزاء فعالی می باشد که ممکن است روی پوست اثر بگذارد و ایجاد حساسیت کند و به دوز و نحوه مصرف این عصاره بستگی دارد .
مانند تمام درمانهای گیاهی باید این نکته را به خاطر سپرد که چون لاوندر یک گیاه است بدان معنی نیست که اثر درمانی بر روی تمام درد ها دارد.
فواید عصاره لاوندر:
از فواید عصاره لاوندر میتوان موارد زیر را نام برد:
۱- موثر در کاهش تنش های عصبی
۲- تسکین درد
۳- عفونت زدایی پوست سر
۴- افزایش سرعت گردش خون
۵- درمان مشکلات تنفسی
لاوندر در لاتین لاوار نامیده می شود و معنی شستشو می دهد که بوی خاص این گیاه حس پاکیزگی را القاء می کند.
روغن لاوندر اکثرا از گلهای گیاه لاوندر از طریق تقطیر استخراج می شود.گلهای گیاه لاوندر معطر هستند و برای قرنها از آنها برای تهیه گلهای خشک معطر استفاده می شده است .از روغن های لاوندر به طور سنتی در تهیه عطر ها استفاده می شود . این روغن در اروماتراپی و تهیه ترکیبات معطر استفاده می شود.DLN3CA9AMKW6CABIT06ICACWZNRDCA3P1I6QCA2RJ3ELCAKWETS1CA78WQG7CAHUD87PCA6A46EUCAP4TOYICAI4Z0G0CATNOX7WCA8ONVFTCAPECU4ZCAEOJFKCCA6KDFEXCALYX2RNCA29EQ1SCAXMQ986

دیگر فوائد عصاره لاوندر :
دافع حشرات موذی:
بوی این عصاره چند روی نوع از حشرات موذی مثل انواع پشه و بید موثر است افزودن این عصاره روی پوست میتواند مانع نیش حشرات شود . علاوه بر این خاصیت ضد التهاب و تسکین درد در محل نیش حشرات نیز دارد.
موثر بر بی خوابی:
عصاره لاوندر به عنوان یک جایگزین سایر درمانهای بی خوابی توصیه می شود .مطالعات متعدد روی بیماران بزرگسال نشان داده است که هنگامیکه این بیماران مقداری از عصاره لاوندر را روی بالش خود قرار داده و جایگزین داروی بی خوابی معمول خود کرده اند ،خواب بهتری را تجربه کرده اند .
سیستم عصبی:
عصاره لاوندر حاوی رایحه آرامش بخشی می باشد که اثر درمانی خوبی روی سردردهای میگرنی ، افسردگی ،تنش های عصبی و استرس های احساسی دارد .رایحه تازه کننده باعث کاهش خستگیهای عصبی و بیقراری و افزایش فعالیت مغزی می شود .همچنین این عصاره اثر ثابت شده ای بر سیستم عصبی غیر ارادی بدن دارد و به همین دلیل برای درمان بیخوابی و تنظیم ضربان قلب به طور متعدد کاربرد دارد. یک تحقیق مطالعاتی نشان داده است که کسانی که عصاره لاوندر و رزماری استنشاق میکنند کاهش در استرس و نگرانی و افزایش در عملکرد فکری نشان داده اند.
آکنه:
برطبق نظریه نظریه متخصصین پوست و آروماتراپی ، عصاره لاوندر یکی از موارد درمانی آکنـــــــه می باشد که باعث ایجاد شرایط آزاردهنده در جوانان و کسانی که در سن بلوغ هستند و همینطور بزرگسالان می شود.
آکنه در اثر عفونت باکتریایی نزدیک غدد سبوم روی پوست صورت به وجود می آید .هنگامیکه سبوم به طور صحیح از غده های سبوم خارج نمی شود ( این مسئله در زمان بلوغ بیشتر رخ میدهد ) که در محل باعث رشد باکتریها می شود و باعث التهاب ،آلودگی و زخمهای آشکار میشود که ممکن است جای این زخمها مدتها باقی بماند .
عصاره لاوندر میتواند در کاهش رشد و تکثیر باکتریها موثر باشد و باعث تراوش منظم سبوم شود .این عصاره در التیام جای جوش نیز موثر است .لذا افزودن مقدار کمی از این عصاره به محصولات مراقبتهای پوستی ( کرمها و لوسیونها ) سبب تسکین التهاب و التیام آکنه شود .
تسکین درد:
عصاره لاوندر به عنوان یک مسکن در دردهای ناشی از زخمها , دردهای عضلانی ؛ دردهای رماتیسمی ، شناخته شده است . ماساژ منظم با روغن لاوندر در کاهش درد موثر است .
بر طبق نتایج یک سری تحقیقات تزریق بخار عصاره لاوندر در اتاق ریکاوری بعد از اعمال جراحی در کاهش دردها نقش به سزایی داشته است .
بی نظمیهای تنفسی:
عصاره لاوندر در تسکین مشکلات تنفسی موثر است . از این عصاره در ساخت اسپری های سرماخوردگی و ضد سرفه استفاده می شود .
مراقبت از مو:
عصاره لاوندر در دفع شپش موثر است همچنین میتواند مانع ریزش مو شود . بر طبق یک سری مطالعات ۴۰ درصد بیمارانی که دچار طاسی سر هستند با استفاده از این عصاره افزایش رشد مو نشان داده اند .
سیستم گردش خون :
عصاره لاوندر در بهبود عملکرد گردش خون موثر است .هنگامی که بدن سیستم گردش خون عملکرد خوبی داشته باشد اکسیژن رسانی به سایر اندامها بهتر خواهد شد .
استنشاق عصاره لاوندر به صورت اسپری در بیماران دیابتی سبب کاهش خطرهای احتمالی ناشی از گردش خون نا مناسب می شود .
هضم:
عصاره لاوندر با افزایش سرعت حرکت غذا در روده باعث بهبود روند هضم غذا می شود . روغن لاوندر باعث تحریک افزایش تولید اسیدهای معدی و صفرا شده و بدین ترتیب مانع ایجاد سوء هاضــمه در معده، کولیتها ، تهوع ، استفراغ و نفخ می شود.
سیستم ایمنی:
استفاده منظم از عصاره لاوندر باعث افزایش ایمنی و مقاومت بدن در برابر انواع بیماریها می شود .زیرا این ماده خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارد.
مراقبتهای عمومی پوستی:
عصاره لاوندر خاصیت گندزدایی و ضد قارچی دارد نتیجتا” در تسکین و التیام مشکلات پوستی مثل آکنه ، چروک و التهاب موثر می باشد.
از ترکیب لاوندر ( اسطوخودوس ) و همیشه بهار در درمان اگزما استفاده می کنند.
سایر خواص:
۱- موثر در درمان ترشحات غیر طبیعی ( مثل ترشحات واژینال و …..)
۲- موثر در دفع حشرات

موارد احتیاط :
● همانند سایر عصاره ها زنان باردار و مادران شیرده باید در استفاده از این عصاره با نظر پزشک عمل نمایند.
● استفاده از این روغن به صورت خوراکی برای بیماران دیابتی ممنوع است.
● ایجاد حساسیت های پوستی در پوستهای حساس
● این عصاره نباید خورده شود بیشتر باید روی پوست بکار برده شود و یا به شکل استنشاقی مصرف شود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *