آروماتراپی چیست؟

آروماتراپی نوعی درمان با استفاده از روغنهای گیاهی درجهت حفظ تعادل بین مغز ، بدن و روح میباشد. این نوع درمان میتواند در بهبود کیفیت زندگی بیماران (حتی بیماران سرطانی ) و کاهش استرس و نگرانی بسیار موثر باشد .برای نتیجه گیری بهتر همراه با آروماتراپی از سایر درمانهای مکمل مثل ماساژ تراپی و طب سوزنی نیز استفاده می شود .
thCAW66X3U
روغنهای اساسی مواد اولیه آروماتراپی هستند که از اسانسهای معطر موجود در تعدادی از گیاهان ساخته شده اند .این اسانسها در سلولهای خاص گیاهان که در سطح زیرین برگها و پوست درختان قراردارند با استفاده از انرژی خورشید و سایر فاکتورهای لازم مثل هوا ، خاک و آب ساخته می شوند .اگر گیاه شکسته شود اسانس و عطر منحصر به آن گیاه رها خواهد شد .
وقتی اسانس گیاهان از طرق طبیعی به دست آید ، روغنهای اساسی به دست خواهند آمد . این روغنها ممکن است با آب یا بخار تقطیر شوند یا تحت فشارهای مکانیکی قرار گیرند روغنهای به دست آمده توسط ایـــن فرآیند ها ممکن است به عنوان روغن اساسی ضروری در نظر گرفته شوند .
روغنهای اساسی متنوعی مثل همیشه بهار رومن ، ژرانیوم، لاوندر ، تی تری ، لیمو ،چوب کاج و ترنج در اروماتراپی استفاده می شود .هر کدام از این روغنها دارای ترکیبات شیمیایی خاص خود هستند که روی بو ، قدرت جذب و عملکرد آنها در بدن تاثیرگذار است .
روغنهای اساسی خیلی غلیظ هستند .برای تهیه یک پوند روغن اساسی لاوندر ۲۲۰ پوند گیاه لاوندر مورد نیاز است .این روغنهای اساسی بسیار فرار بوده و در مجاورت هوا بسیار سریــــــع بخار می شوند .
تاریخچه آروماتراپی و استفاده از آن به عنوان یک درمان مکمل یا جایگزین درمان سرطان :
گیاهان معطر برای سالهای طولانی در فرهنگهای مختلف مثل چین باستان ، هند و مصر جهت ترمیم استفاده شده است انواع راههای استخراج عصاره روغنهای اساسی از قرون وسطی آغاز شد.
تاریخچه آروماتراپی مدرن از ابتدای قرن بیستم هنگامیکه رنه گیتفوس شیمیدان فرانسوی واژه آروماتراپی را ابداع نمود و در مورد اثرات روغنها اساسی روی انواع بیماریها مطالعه نمود .در دهه های هشتاد و نود ،آروماتراپی در کشورهای غربی مورد توجه قرار گرفت و به عنوان مکمل و جایگزین دارو (CAM) بازنگری شد.
تئوری پشت این ادعا که آروماتراپی میتواند به عنوان یک درمان سرطان در نظر گرفته شود چیست ؟
آروما تراپی نمیتواند به عنوان در مان سرطان در نظر گرفته شود ولی به عنوان مراقبت های کنترلی علائم سرطان یا عوارض جانبی درمانهای سرطان میتواند کاربرد داشته باشد. تئوریهای مختلفی در مورد چگونگی عملکرد اروماتراپی و روغنهای اساسی وجود دارد. یک نظریه مطرح می کند که گیرنده های بویایی بینی با توجه به انواع بوها با ارسال پیغامهای شیمیایی از طریق راههای عصبی به مغز عمل می کنند و در نهایت واکنش سلولهای مغزی مربوطه روی حالات و احساسات اثر می گذارد.

thCA72S8VI

آروما تراپی چگونه اجرا می شود :
روشهای اجرایی متفاوتی برای آروما تراپی وجود دارد:
۱- استنشاق غیر مستقیم ( اسپری روغنهای اساسی در اتاقی که بیمار وجود دارد )
۲- استنشاق مستقیم ( به عنوان مثال بیماری که به سردردهای سینوسی مبتلااست روغن های اساسی رابه صورت اسپری های فردی استنشاق می کند )
۳- آروماتراپی و ماساژدرمانی ( ماساژ با روغنهای اساسی ، قرارگرفتن در این روغنها )
۴- قراردادن روغنهای اساسی روی پوست همراه با نمکهای حمام ، لوسیون ها و پانسمان ها .
روش اجرایی آروماتراپی و نوع روغن مصرفی بر اساس شرایط و روش درمان ، تجربه و روش یادگیری درمان گر بستگی دارد .

آیا هیچ پیش مطالعاتی ( آزمایشگاهی یا بالینی ) روی آروماتراپی صورت گرفته است ؟
مطالعات متعددی اثرات آنتی باکتریایی روغنهای اساسی روی پوست را نشان داده است . بعضی از این روغنها خاصیت ضد ویروسی نیز دارند .تعدادی از این روغنها نیز خاصیت ضد قارچی برای قارچهای نواحی واژینال دارند.
علاوه بر این مطالعات در خرگوشها نشان داده است روغنهای اساسی باعث ایجاد آرامش و انرژی زا یی هستند .
در پی یک سری تحقیقات مشخص شده است که وقتی روغنهای اساسی استنشاق می شوند ترکیبات معطر آنها که علامت گذاری شده در جریان خون مشاهده شده اند ، میتوان بدین شکل نتیجه گیری کرد که روغنهای اساسی مانند یک مخدر هم اثر مستقیم دارد و هم از طریق سیستم عصبی اثر غیر مستقیم دارد.
آیا آزمایشات خاصی روی انسان برای بررسی نتایج آروماتراپی انجام شده است ؟
آزمونهای کلینیکی روی آروماتراپی ،عمدتا ، درمورد اثر درمانی این روش روی استرس نگرانی و بیماران سرطانی انجام شده است .مطالعات اولیه نشان داده است که آروماتراپی میتواند باعث بهبودکیفیت زندگی بیماران سرطانی شود . گزارشات نشان داده است که آروماتراپی باعث بهبود علائمی مثل تهوع،درد ،فشارخون بالا، نبض نامنظم و مشکلات تنفسی در این بیماران می شود . برخی گزارشات نشانگر آن هستند که آروماتراپی همراه با ماساژ در بهبود حالات روحی ، استرس ، درد و یبوست نتیجه بهتری میدهد وگزارشات دیگری مبنی بر بی اثر بودن اروماتراپی هستند.
روغن تی تری اویل به عنوان یک درمان محلی برای از بین بردن مقاومت باکتری MRSA که روی پوست بیمارانی که در بیمارستان هستند به اندازه یک درمان استاندارد موثر است . روغنهای اساسی آنتی باکتریال در کاهش بوی بافتهای مرده زخمها موثر هستند .
آیا آروماتراپی هیچگونه عوارض جانبی یا خطری دارد؟
تستهای ایمنی روی روغنهای اساسی هیچ نوع عارضه جانبی یا خطری وقتی که حتی به طور مستقیم نیز استفاده می شوند نشان نداده است .
حتی تعدادی از روغنهای اساسی به عنوان افزودنی در صنایع غذایی کاربرد دارند و با محدودیت، مورد تایید سازمان غذا و دارو هستند . مصرف مقدار زیادی از این روغنها توصیه نمی شود .
واکنش های حساسیتی و التهابات پوستی بیماران در آروماتراپی به خصوص وقتی که مدت طولانی تری روی پوست بماند ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال اگر از روغنهای اساسی سیتروسی ( مرکبات ) استفاده شود و در معرض آفتاب قرار گیرند آفتاب سوختگی ایجاد خواهد شد .
دیده شده است که لاوندر و تی تری اویل خواص شبه هورمونی دارند . این روغنهای اساسی خواصی شبیه استروژن ( هورمون جنسی زنان ) و کاهش اثر هورمون آندروژن ( هورمون جنسی مردان ) دارند.یک تحقیق مطالعاتی نشان داده است که افزودن روغنهای اساسی لاوندر و تی تری به مدت طولانی باعث بزرگ شدن سینه پسرانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند شده است .
در استفاده از آروماتراپی نیاز به کسب تاییدیه از سازمان غذا و دارو نیست زیرا این درمان ادعای خاصی در زمینه در مان سرطان و سایر بیماریها ندارد.
http://cancer.gov.com
or call 1-800-4-CANCER

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *