عفونت مخمری ناحیه واژینال (۱)

عفونت مخمری ناحیه واژینال (۱)

عفونت مخمری ناحیه واژینال (۱) 

Vaginal Yeast Infection

 عفونت مخمری (Yeast) ناحیه واژینال چیست؟

این مخمر نوعی قارچ است که  به طور طبیعی و به مقدار کم درناحیه واژن وجود دارد. در صورت رشد زیاد این مخمر، عفونت ناحیه واژینال ایجاد می­شود. این عفونت بیماری رایجی است گرچه ممکن است دردسر ساز باشد ولی مشکل جدی به وجود نمی­آورد و درمان آن ساده است. 

علت عفونت مخمری ناحیه واژینال چیست؟

بیشتر عفونت­های مخمری توسط یک نوع  مخمر به نام  Candida albicansایجاد می­شوند .

در واژن سالم تعداد زیادی باکتری وبه تعداد کمی مخمر وجود دارد. لاکتوباسیلوس اسیدو فیولوس (Lactobacillus acidophilus) یکی ازانواع باکتری­های مفید موجود دراین ناحیه است که رشدارگانیسم­های دیگر مثل مخمرها راکنترل می­کنند.

هنگامی که تعادل این ارگانیسم­ها به هم می­خورد، مخمرهای موجود در واژینال بیشتر رشد کرده و سبب بروز بیماری می­شوند. گاهی اوقات استفاده از آنتی بیوتیک­ها سبب بروز این عدم تعادل می­شود. سطح استروژن بالا که در اثر بارداری به وجود می­آید و یا استفاده از هورمون­ها نیز می­تواند این توازن را بر هم زند. به همین ترتیب برخی بیماری­های خاص نظیر دیابت و یا ایدز نیز می­تواند باعث بر هم خوردن تعادل میکروارگانیسمی ناحیه واژن شود. 

نشانه­های بیماری چیست؟

درعفونت مخمری، خارش یا درد در ناحیه واژن و یا سوزش در موقع ادرار و یا درد در موقع مقاربت از نشانه­های این بیماری است. این علائم در هفته قبل از زمان پریود بیشتر است.

راه­های تشخیص عفونت مخمری واژینال چیست؟

دربسیاری ازموارد ممکن است این بیماری اشتباه تشخیص داده شود، بنابراین مراجعه به پزشک به هنگام بارداری در زمان حاملگی و یا زمانی که برای اولین بار این عفونت عارض می­شود، لازم و ضروری می­باشد.

راه­های درمان چیست؟

اگر بیمارقبلاعفونت مخمری داشته است می­تواند نشانه­های بیماری را تشخیص داده و در صورتیکه باردار نباشد با استفاده از داروهایی که بدون نیاز به نسخه پزشک در داروخانه­ها به فروش می­رسند  به درمان خود اقدام نماید. بیمار می­تواند از کرم­های ضد قارچ، شیاف­های مخصوص واژن و یا کپسول­های ضد قارچ  استفاده نماید. عفونت­های قارچی طی دوران بارداری معمول هستند، در این صورت حتما” لازم است با پزشک مشورت گردد.

همچنین شایان ذکر است که روغن­هایی که  جهت ساخت  کرم­ها  یا شیاف­ها  استفاده می­گردند باعث از بین رفتن لاتکس کاندوم می­شوند .

در تعداد زیادی از زنان عفونت­ها ممکن است چندین بار در سال اتفاق بیافتد. اگر خانمی در سال بیش از ۴ بار دچار عفونت گردد لازم است به پزشک مراجعه کند. با انجام برخی آزمایشات ممکن است بیماری دیابت  تشخیص داده شود.

راه­های جلوگیری از ایجاد عفونت مخمری در ناحیه واژینال چیست؟

  • داشتن روابط جنسی سالم
  • رژیم غذایی مناسب و سالم
  • کاهش استرس
  • پوشیدن لباس­های زیر آزاد و راحت
  • پرهیز از مصرف خوشبوکننده­های زنانه نا مناسب
  • رعایت صحیح و دقیق نکات بهداشتی و استفاده از یک شوینده ملایم بعد از دستشویی
  • خوردن منظم لبنیات دارای لاکتوباسیلوس (یک باکتری کاملا مفید) به ویژه ماست
  • استفاده از یک شوینده ملایم بعد از قاعدگی و یا مقاربت جنسی 

Reference

http://women.webmd.com/vaginal-infections

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *