معاونت تولید – کارخانه گروه بهداشتی فیروز

معرفی کارخانه گروه بهداشتی فیروز

کارخانه گروه بهداشتی فیروزدر سال 1353 در زمینی به مساحت 50000 مترمربع واقع در شهر صنعتی البرز در 11 کیلومتری جنوب شرق شهرستان قزوین، احداث گردید.
این کارخانه با تولید 7 نوع محصول و تحت برند جانسون اند جانسون آمریکا، با تعداد30 نفر نیروی انسانی فعالیت خود را آغاز نمود.
گروه بهداشتی فیروز از سال 1379 به بخش خصوصی واگذار گردید و هم اکنون با تولید 65 نوع محصول، در 9 گروه، با 252 نفر نیروی انسانی از رشد چشم گیری برخوردار بوده است.
محصولات تولیدی این شرکت در گروههای نه گانه عبارتند از:
1.شامپوهای نرم کننده، گیاهی، ویتامنه، پروتئینه و بدن
2.لوسیون ها
3.پودهای بچه سفید و زینک اکساید
4.کرم های کودک شامل کرم بچه، وازلینه، آلوئه ورا، زینک اکساید، کرم ضد آفتاب و کرم مرطوب کننده
5.روغن های نرم کننده، ویتامینه بدن و ژل روغن
6.صابون های گیاهی شامل بابونه، ختمی،الوئه ورا، کالاندولا، کرم، گلیسرینه، جوانه گندم، تی تری و پودر دستی و ماشینی و صابون شستشوی لباس کودک
7.شورت دوگره کودک
8.کهنه بچه
9.سایر محصولات شامل انواع جعبه هدیه، شیردوش، محافظ کهنه، گوش پاک کن، انواع زیر انداز و ژل بهداشتی بانوان.

 

نقشه هوایی شهر صنعتی البرز

اعتقادات کارخانه

دیدگاههای شرکت در رابطه با مشتری، پرسنل، و رسالت شرکت در جامعه با بسیاری از سازمانهای داخلی متفاوت است.
اعتقادات کارخانه:
1- پرسنل معتقد هستند مشتری سرمایه اصلی مجموعه بوده و کسب، حفظ و ارتقاء رضایتمندی آن بر هر امری ارجعیت دارد. لذا سیستم اصلی کنترلی در مجموعه علاوه بر کنترلهای جاری واحد کنترل کیفیت و بازرسین محترم اداره استاندارد و معاونت درمان ، سیستم خودکنترلی است.
2- مجموعه معتقد است فعالیتهایی که امکان اجرای آن بصورت دستی وجود داشته و بر کیفت محصول تاثیر گذار نباشد می بایست بصورت دستی صورت پذیرد. چرا که اعتقاد دارد اشتغالزایی و تعریف شغل برای هر فرد میتواند به نوعی جهاد در راه خدا محسوب شده و جلوی بسیاری از انحرافات اجتماعی را بگیرد.
3- مجموعه معتقد است در اموری که امکان اجرای فرایند بصورت دستی مقدور نمی باشد کار می بایست توسط بهترین سیستمها و دستگاههای تولیدی و کنترلی صورت پذیرد و سرمایه گذاری در این خصوص هیچگونه محدودیتی را نمی پذیرد.

 

اولین کارخانه اشتغالزا برای معلولین

اولین کارخانه اشتغالزا برای معلولین:
گروه بهداشتی فیروز این افتخار را دارد که در زمره اولین کارخانه هایی است که در محدوده وسیع با معلولین جامعه همکاری می نماید و از توانمندیهای آنها در فرایند های کاری استفاده نموده است. در این راستا کانون معلولین توانا در استان قزوین که خود اولین مراکز غیر انتفاعی معلولین کشور می باشد، به یکی از مهمترین پیمانکاران این شرکت تبدیل شده است.
و گروه بهداشتی فیروز با شناسایی توانمندیهای معلولین آنها را بعنوان یکی از مهمترین سرمایه های اصلی خود تحت آموزش و بکارگیری قرار می دهد.
این کارخانه در حال حاضر ازهمکاری 252 نفر نیروی انسانی مستقر بهره مند است که حدود 87% نیروهای تولیدی آن را معلولین تشکیل می دهندکه از این بین 20 نفر نابینا، 5 نفر معلول ویلچری، 86 نفر معلول حرکتی،44 نفر ناشنوا میباشند.

 

معرفی واحد های کارخانه - بخش اول

معرفی واحد های کارخانه:
کارخانه فیروز نیروهای خود را در شش بخش ادرای و تولیدی سازماندهی نموده است و شامل مدیریت، اداری و مالی، کنترل کیفیت، طرح و برنامه، تولید، فنی و مهندسی می باشد. چارت سازمانی کارخانه در ذیل ارایه شده است.
چارت سازمانی کارخانه:
الف : واحد تولید :
فعالیت های تولید بصورت کارگاهی و با توجه به حساسیت های بهداشتی و الزامات کیفی سازماندهی گردیده و عبارتند از:

***


1- قسمت ساخت محصول:
قسمت ساخت را میتوان قلب کارخانه نامید. در این قسمت محصولاتی که بصورت مایع هستند از قبیل انواع شامپو ، انواع کرم و لوسیون ، انواع وازلین و ژل بهداشتی بانوان با ترکیب مواد اولیه ساخته میشود.
مواد اولیه بر اساس لیست مواد تهیه شده توسط واحد تحقیق و توسعه برای هر محصول از انبار به مقدار مورد نیاز دریافت و پس از توزین دقیق طبق دستور العملهای ساخت محصول در دما و شرایط محیطی تعریف شده و تحت کنترل ترکیب میگردد.
درمرحله دریافت مواد اولیه و ساخت محصول تاییدیه های کیفی لازم از آزمایشگاه اخذ و در انتها محصول پس ازطی مراحل تصدیق نهایی و صحه گذاری آزمایشگاه و کنترل کیفیت جهت بسته بندی با استفاده از لوله های انتقال به کارگاههای مرتبط ارسال می شود.

***

2- قسمت پر کن شامپو:
این قسمت با شش خط پر کن قابلیت تولید 1300 تن شامپو را دارا می باشد و می تواند در شرایط کاملا استریل و بهداشتی انواع شامپوهای نرم کننده، پروتئینه، آلوئه ورا، بابونه، ویتامینه و سایر تولیدات این شرکت را در حجمهای 85 ، 100 ، 200 و 300 سی سی، پر و جهت طی مراحل کنترل کیفی به قسمت انبار موقت ارسال نماید.
فعالیت های اصلی در این قسمت عبارتند از پر شدن شامپو در بطریهای استریل، بستن درب، الصاق لیبل، الصاق بارکد، پرینت تاریخ تولید و اطلاعات مرتبط، قرار دادن در داخل کارتن، بسته بندی و نهایتا شرینگ محصول وکارتن.

***

3- قسمت ساخت و پر کن پودر بچه:
در قسمت تولید پودر، محصولات بر اساس لیست مواد تهیه شده توسط واحد تحقیق و توسعه و دستورالعمل ساخت، ترکیب و نهایتا در همان قسمت بصورت کاملا بهداشتی فرموله و بسته بندی می گردد.
تولید انواع پودر بچه و زینک اکساید در حجم های 120 و 200 گرمی با فرآیندهای بسته بندی، کنترل وزن، درب بندی، الصاق لیبل و در نهایت قرار دادن در کارتن و بسته بندی تکمیل و جهت استریل به قسمت اتیلن اکساید منتقل میگردد.
فرآیند اتیلن اکساید جهت میکرب زدایی نهایی استفاده می گردد. پودرها در داخل چمبر چیده شده و پس از طی یک سیکل 10 ساعته استریل و بعد از کنترلهای دقیق میکروبی و شیمیایی آماده مصرف و عرضه می شوند.

***

4- قسمت پر کن روغن و لوسیون ها:
قسمت پرکن روغن و لوسیون ها قابلیت پر کردن انواع روغن معمولی، آلوئه ورا و ویتامینه با دربهای معمولی و اسپری و همچنین لوسیون ها در حجم های،85،100و 200 سی سی را برخودار میباشد.
در این قسمت نیز پس از پر شدن محصول در بطری به ترتیب عملیات بستن درب، الصاق لیبل و قرار دادن در کارتن و بسته بندی صورت میگیرد.

***

5- قسمت پر کن و بسته بندی کرم و وازلین:
این قسمت توانایی پر کردن کرم و وازلین در تیوپهای آلومینیومی و کرم زینک اکساید، کرم وازلینه، کرم آلوئه ورا، وازلین کاسه ای و ژل بهداشتی بانوان، ژل روغن، کرم ضد آفتاب و کرم مرطوب کننده در تیوپهای لمینت را دارامی باشد.
محصولات اشاره شده در قسمت ساخت آماده و پس از انتقال در شرایط دمایی و بهداشتی مشخص در دستگاه ها منتقل و پس از پر شدن در داخل جعبه قرار داده می شود. جعبه ها شرینگ شده و در کارتن مستقر میگردد نهایتا محصولات جهت طی مراحل تصدیق کیف و تایید آزمایشگاه به انبار موقت انتقال می یابد. پس از تایید کیفی کارتن ها شرینگ شده و محصولات و آماده ارسال برای مشتریان خواهد شد.

***

6- قسمت حک مشخصات تولید:
در این قسمت اطلاعات مورد نیاز شامل تاریخ تولید، تاریخ انقضاء، شماره بچ و قیمت بر روی جعبه ها و بطری ها درج می گردد. درج اطلاعات ذکر شده قابلیت ردیابی محصول به محض اعلام مشخصات اشاره شده را فراهم نموده امکان بررسی کلیه فرآیندها ی ساخت وتامین را ایجاد می نماید.

***

7- قسمت محافظ کهنه:
این محصول طی فرایند های برش، سلفون زنی، بسته بندی داخل جعبه، شرینگ تکی، بسته بندی در کارتن تولید و جهت عرضه تحویل انبار می گردد.

***

8- قسمت مونتاژ:
در این قسمت محصولاتی که برای عرضه نیاز به تکمیل شدن دارند تولید و بسته بندی میگردند که از آن جمله می توان به شیر دوش، انواع شورت دو گره در سه سایز و انواع جعبه های هدیه اشاره نمود.

***

9- قسمت شرینگ کارتن:
کلیه کارتنهای انواع محصولات بمنظور حفظ و نگهداری محصول در فرآیند انبار و توزیع شرینگ می شوند تا از نفوذ هرگونه گرد و غبار و رطوبت محافظت گردند. گروه بهداشتی فیروز جزء معدود شرکتهایی است این فرآیند را با قبول هزینه بیشتر و صرفا جهت حفاظت بیشتر از محصول و افزایش رضایت مشتریان استفاده می نماید.

*** 

معرفی واحد های کارخانه - بخش دوم

ب : واحد طرح و برنامه :
این واحد با داشتن بخشهای برنامه ریزی تولید ومواد اولیه، انبار و IT از واحدهای فعال کارخانه می باشد. در این واحد با داشتن افراد تحصیل کرده، متبحر و با تجربه در زمینه برنامه ریزی تولید، کنترل موجودیها، برنامه ریزی ارسال محصول به عاملین، جمع آوری اطلاعات در جهت پردازش و تصمیم گیریهای مدیریتی و ارتقاء و بهبود سیستم به فعالیت مشغول میباشند.

1- بخش انبار :
این بخش با برخورداری از پرسنل با تجربه و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری لازم برای نگهداری و انبار مواد اولیه، ملزومات بسته بندی، محصولات و قطعات فنی تجهیز شده است.
کلیه کالاهای ورودی پس از ورود و طی نمودن فرایند تایید کیفی و انبارش قابلیت مصرف در فرآیندهای تولید را کسب نموده.
محصولات فیروز با دار بودن عاملین فروش متعدد در استانهای مختلف بصورت مستمر به مرکز عرضه بارگیری انتقال می یابند. سیستم حمل ونقل با استفاده از افراد با تجربه همواره محصولات را با کمترین هزینه برای مراکز مختلف در سراسر کشور ارسال وتحویل بموقع می نماید.
2 - بخش برنامه ریزی :
این بخش با انجام برنامه ریزی های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت سازمان را در تحقق اهداف خود یاری می نماید.
انجام برنامه ریزی تولید، ظرفیت تولید ومنابع ساخت، مواد اولیه و ملزومات تولید ازجمله فعالیت های برنامه ریزی بلند مدت وکوتاه مدت این واحد می باشد. تدبیر و نگهداری موجودی اطمینان بمنظور در دسترس بودن محصولات برای مشتریان یکی دیگراز نگرش های مثبت مدیریت ارشد برای پایبندی تعهد سازمان به مشتریان می باشد، و این واحد کنترل و پایش این مهم را برعهده دارد.
همچنین با انجام برنامه ریزی کوتاه مدت تولید و ماشین آلات، تلاش می شود ضمن استفاده از سیستم کششی در تولید، با کمترین هزینه محصولات، تولید و عرضه گردد. در این راستا با اندازه گیری راندمان کاری و شاخص های بهبود منابع مختلف تولید ازجمله نیروی انسانی، ماشین آلات، مواد اولیه و کیفیت اندازه گیری وبهبود می یابد.
3 - بخش فن آوری اطلاعات :
این بخش بستر های لازم برای جمع آوری، نگهداری، انتقال و پردازش اطلاعات را فراهم نموده و تلاش دارد با افزایش سرعت انتقال وجمع آوری اطلاعات زمینه ارتباط بهتر، موثرتر و کم هزینه تر را فراهم نماید. تدارک و مدیریت نرم افزار یکپارچه و جامع اطلاعات از دیگردستاوردهای این واحد است.
ج : واحد کنترل کیفیت:
یکی از واحد های مهم هر سازمانی واحد کنترل کیفیت می باشد. چرا که در صورت عدم کنترل و شناسایی نقاط ضعف و قوت نمی توان در بازار رقابتی موجود به جلو گام برداشت. در واحد کنترل کیفیت با داشتن تجهیزات و ماشین آلات به روز و نیروی انسانی متبحر کلیه مواد اولیه و مظروفات و ملزومات بسته بندی بر اساس پارامترهای کنترلی مورد بررسی و کنترل قرار داده و اجازه ورود هیچگونه کالایی بر خلاف پارامترهای کنترلی تعریف شده به سیستم و استفاده آن را نمی دهند. این پارامترها بر اساس الزامات و استانداردهای ملی تعریف شده و در صورت عدم وجود الزام خاص از استانداردهای بین المللی و استانداردهای داخلی استفاده گردیده است.
در حال حاضر انواع شامپو و پودر بچه دارای پروانه استاندارد اجباری بوده و محصولات نیز دارای پروانه استاندارد خوداظهاری از اداره استاندارد می باشند. همچنین این مجموعه دارای استاندارد مدیریت کیفیت جامع از شرکت URS انگلستان بوده و همچنین در مراحل تایید استاندارد 17025 نیز می باشد.
در خصوص محصولات نیز علاوه بر کنترل فرآیند های مرتبط با ورود مواد اولیه و بسته بندی، در سه مرحله حین ساخت، حین تولید و بسته بندی، محصول نهایی نیز با پارامترهای مشخص وتعریف شده کنترل میگردد.
در کنار موارد کنترلی اشاره شده نیز بازرسین محترم استاندارد و اداره نظارت و معاونت درمان نیز کاملا بصورت تصادفی در محل کارخانه حاضر و مراحل ساخت، تولید و بسته بندی را از نزدیک مورد بازرسی و کنترل قرار می دهند.
همچنین جهت نظارت بیشتر روند تولید و کارخانه، نماینده معاونت درمان در محل کارخانه بصورت تمام وقت حضور داشته و کنترلهای لازم را صورت میدهد.
مجموعه عوامل ذکر شده به همراه برخورداری از پرسنل مجرب عامل بالا بودن کیفیت محصولات فیروز طی مدت متمادی در تولید کنندگان محصولات کودک می باشد.
ه : واحد اداری و مالی:
واحد دارای بخشهای اداری، مالی، دبیر خانه، نگهبانی و رستوران میباشد. این مجموعه همواره در صدد خدمت رسانی به پرسنل فیروز که به حق مهمترین سرمایه های این شرکت هستند، بوده است. و با ایجاد محیطی سالم و شاد با بهره گیری از آموزش های مستمر موجبات ارتقاء نیروهای انسانی میباشد.
و : واحد فنی:
این واحد نیز با داشتن سیستمهایی مدیریتی و کنترلی چون برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات در صدد کاهش زمان خواب ماشین آلات و افزایش راندمان کاری آن است. و با طراحی و تغییرات مهندسی در فرآیند های تولید و ماشین آلات باعث بهبود کیفت، افزایش تولید گردیده است.