معاونت تحقیق و توسعه

پاسخ به سئوالات شما در مورد محصولات فیروز توسط کارشناسان واحد تحقیق و توسعه در تالار گفتگو

معرفی معاونت تحقیق و توسعه

واحد تحقیق و توسعه فیروز
هدف واحد تحقیق و توسعه فیروز، مطالعه و بررسی محصولات موجود و محصولات جدید و سعی و تلاش جهت رسیدن به محصولاتی کاملاً ملایم و سازگار با پوست حساس کودکان جهت اطمینان خاطر مادران برای مراقبت از فرزندان دلبندشان همگام با تکنولوژی روز جهان می باشد.

واحد تحقیق و توسعه گروه بهداشتی فیروز دارای پروانه تحقیق و توسعه به شماره 10768/127 از وزارت صنایع می باشد که با همکاری متخصصین و کارشناسان خود، با به کارگیری تجهیزات و دستگاه های پیشرفته در راه رسیدن به اهداف گروه بهداشتی فیروز فعالیت می نمایند.
کار در این واحد به دو بخش تقسیم می شود:
1) ارائه محصولات جدید جهت تولید و عرضه به بازار

2) بازنگری و بررسی محصولات تولیدی جاری

بخش اول - ارائه محصولات جدید جهت تولید و عرضه به بازار
طرح جدید محصولات توسط کمیته­ای که معاونت تحقیق و توسعه اعضای آن را تعیین می کند، بررسی و جدول برنامه اجرایی و زمان بندی پروژه با ذکر مسئول هر مرحله آماده و ارائه می گردد.
در آزمایشگاه واحد تحقیق و توسعه، مطالعه و بررسی بر روی فرمولاسیون محصولات جدید انجام می­شود و در مرحله بعد منابع تهیه مواد اولیه مورد نیاز مشخص و درخواست نمونه می­گردد و بعد از آنالیز کامل شیمیائی و ارزیابی حساسیت­های پوستی و مخاطی مواد اولیه مورد نیاز، نمونه­سازی انجام می­شود و در صورت تائید در تست­های پایداری، مجدداً محصول در آزمایشگاه (in virto) مورد آزمایشات شیمیائی و ارزیابی حساسیت­های پوستی و مخاطی قرار می­گیرد.
در صورت مثبت بودن نتایج، نمونه­ها مورد ارزیابی واقعی (in vivo) قرار گرفته و بعد از توزیع نمونه ها، کلیه نظرات در فرم های نظر سنجی جمع آوری می گردد. نقطه نظرات اصلاحی روی نمونه ها انجام و مجدداً سیکل پایداری ها و آزمایشات انجام و نمونه نظرسنجی مجدد می گردد و پس از کسب نتایج مطلوب، جهت اخذ مجوزهای قانونی اقدام به عمل می آید. به موازات انجام مراحل فوق، در واحد توسعه نیز روی بسته بندی محصول با توجه به نمونه مصوبه و نقطه نظرات کمیته مذکور، کار می شود.
پس از اخذ مجوزهای قانونی، طرح جامع کیفیت که شامل کلیه روش های آزمون و کنترل کیفی مواد اولیه و همچنین محصول جدید می باشد، به همراه نمونه ساخته شده مورد تائید، به واحد تولید ارائه می گردد. 
پس از اینکه یک محصول به بازار عرضه گردید، توجه مداوم ما نسبت به نظرات مصرف کنندگان می باشد و گروه تحقیقات بازار، کار را در پی انتقادات و پیشنهادهای مصرف کنندگان ادامه می دهند و ما بر پایه آن اطلاعات، توسعه نسل بعدی محصولات بی خطر و با کیفیت خود را ادامه می دهیم. بدین ترتیب در این واحد نهایت دقت و همت به کار گرفته می شود تا با پشتوانه علمی و تحقیقی، جهت ادعای روی لیبل هر محصول که عبارات «چشم را نمی سوزاند» یا «اثر ملایم» و «ملایم و مهربان برای پوست کودک طراحی شده است» ذکر گردیده است، اطمینان حاصل گردد.

بخش دوم - بازنگری و بررسی محصولات تولیدی جاری 
تولیدات جاری نیز همواره مورد بررسی واحد تحقیق و توسعه قرار می گیرد. بدین منظور کلیه نقطه نظرات واحد تحقیق بازار و مصرف کنندگان بسیار مورد توجه می باشد و در صورت نیاز در فرمول و بسته بندی بازنگری انجام می شود. در ضمن از کلیه ساخت های محصولات به طور رندوم از واحد تولید، نمونه برای واحد تحقیق ارسال شده که مورد ارزیابی شیمیایی و همچنین حساسیت های پوستی مخاطی قرار می گیرد و در همین راستا جهت رسیدن به محصولاتی با کیفیت بالا و اثر کاملاً ملایم و سازگار با پوست همگام با تکنولوژی پیشرفته روز دنیا، از کلیه کمپانی های داخلی و خارجی نمونه های مواد اولیه مورد بررسی دائم از لحاظ آزمایشات شیمیائی و ارزیابی حساسیت های پوستی و مخاطی قرار می گیرند و یکی از کارهای مهم این واحد تعیین منابع تهیه مواد اولیه کاملاً ایمن و ملایم و سازگار با پوست می باشد.

علم شناخت کودک

مطالعه و تحقیق پشتوانه محصولات ما
یک کودک از لحظه تولد و در سراسر زندگی نیاز به مراقبت عاشقانه مادر خود دارد و فراهم سازی این مراقبت علاوه بر تخصص، نیاز به هنر خاصی دارد که گروه بهداشتی فیروز به این نکته توجه ویژه نموده است.

در طول سالیان تولید و عرضه محصولات فیروز، ما خود را وقف درک نیازهای کودک، بویژه مراقبت از چشم، پوست و موی او نموده ایم. ما از یافته های خود در تهیه محصولات آرایشی - بهداشتی ملایم، برای اطمینان خاطر مادران نیز استفاده کرده ایم و تلاش نموده ایم تا با ایجاد احساس مطلوب و امنیت، پیوند عاشقانه بین مادر و فرزند را افزون نمائیم. به همین دلیل مادران در سراسر ایران برای مراقبت از فرزندانشان به برند فیروز اعتماد دارند. این مسئولیت ما است که با تلاش روزافزون و به کارگیری دانش و تخصص بیشتر در ادامه تحقیقات خود، به هدف افزایش و ارتقاء کیفیت هرچه تمام تر محصولات خود نائل شویم. 
ما همواره با مادران، پزشکان متخصص اطفال، پوست و مراکز دانشگاهی ارتباط برقرار می نمائیم تا در راه رسیدن به محصولات به بالاترین حد استاندارد، ما را یاری دهند. ما تلاش می کنیم تا آلایندگی زیست محیطی محصولات خود را کاهش دهیم تا جهانی سالم برای زندگی آینده کودکان باقی بگذاریم.
یکی از اولین و اعجاب انگیزترین مسائلی که یک مادر جدید درمی یابد، ظرافت و حساسیت بی نهایت چشم ها، پوست و موی نوزاد اوست.
جهت همیاری با والدین، واحد تحقیق و توسعه فیروز تلاش کرده تا هرآنچه که مربوط به کودکان باشد را دریابد. در حقیقت، ما تحقیقات بنیادی خود را به سوی درک بیشتر نیازهای ویژه و منحصر به فرد چشم، پوست و موی حساس کودکان پیش می بریم و متخصصین ما با استفاده از علم روز و همگام با پیشرفت تکنولوژی، در طراحی و خلق محصولات ایمن و ملایم و لطیف همواره تلاش می نمایند. در ادامه به یک سری از یافته های جالب توجه در مورد نوزاد اشاره شده است.
چشم
هیچ کلامی قادر به توصیف احساس مادر در لحظه ای که اولین نگاه او به چشمان نوزادش می افتد، نیست. بی شک هر مادری تمام تلاش خود را جهت مراقبت از چشمان بی نظیر و فوق العاده نوزادش انجام می دهد و سعی می کند تا مانع سرازیر شدن اشک از چشمان او شود.

سیستم بینایی نوزاد در بدو تولد یک سیستم تکامل نیافته است و تکامل آن در طول سال اول زندگی رخ می دهد. برای مثال، در طول 4 ماه اول زندگی، چشمان نوزاد فقط می تواند روی فواصل کوتاه تمرکز کند (در حدود 20 تا 30 سانتیمتر که حدوداً فاصله بین صورت مادر و نوزاد هنگام تکان دادن گهواره او یا غذا دادن به او می باشد). اگرچه اشک ریختن نوزاد بلافاصله پس از لحظه تولد آغاز می گردد، ولی مراحل تکامل نهایی مجرای اشکی نوزاد در چهار هفته اول زندگی انجام می شود. کودکان زیر یک سال 2 تا 5 بار در دقیقه پلک می زنند، در حالی که بزرگسالان بین 12 تا 20 بار در دقیقه پلک می زنند. عکس­العمل پلک زدن کودک کندتر و در حال تکامل می باشد و ممکن است قادر به حفاظت از چشمانش در برابر مواد آزار دهنده و عوامل محرک محیطی نباشد، با آگاهی به این موضوع مسئولیت گروه بهداشتی فیروز جهت عرضه محصولات (TEARS FREE) «چشم را نمی سوزاند» کاملاً مشخص می گردد.
پوست
فقط با لمس پوست بی نهایت نرم کودک می توان ظرافت و حساسیت پوست او را حس نمود. تحقیقات نشان داده است که پوست کودک با بزرگسالان بسیار متفاوت می باشد. واحد تحقیق و توسعه گروه بهداشتی فیروز جهت فراهم سازی بهترین ها برای پوست لطیف و حساس کودک، مطالعات بسیاری روی انواع پوست انجام داده است.

پوست همانند یک سد محافظ در برابر ترکیبات سمی، محرک و آلرژی زا و میکروارگانیسم ها عمل می نماید. پوست کودک از پوست بزرگسالان نازک تر است و تکامل آن در سال اول زندگی ادامه می یابد؛ بنابراین نسبت به محرک­های محیطی آسیب پذیرتر می باشد و ضرورت حفاظت از پوست کودک در برابر این محرک ها، از این تفاوت ناشی می شود. اینکه چه چیزی سبب منحصر به فرد بودن پوست ظریف نوزاد می شود و بهترین روش محافظت از آن چیست، سال ها مورد توجه مراکز تحقیقات بزرگ جهان بوده است. 
با وجودی که پوست کودک در 12 ماه اول زندگی، به طور طبیعی از پوست بزرگسالان مرطوب تر است، اما، رطوبت خود را سریع تر از دست می دهد. اخیرا در یک مطالعه بالینی نشان داده شد که 90 درصد از مادران بر این باورند که پوست نوزادشان خشک نیست در صورتی که 60 درصد از نوزادانشان علامت خشکی را نشان می دادند. برای اینکه پوست سالم بماند به رطوبت مناسب نیازمند است و خشکی زیاد پوست می تواند سبب شکسته شدن سد محافظ پوست و حتی عفونت شود. هنگامی که کودک رشد نموده و بدنبال آن فعالیتش افزایش می یابد، دفعات شستشوی دست و صورت او نیز احتمالاً افزایش می یابد، که همین امر سبب خشکی بیشتر پوست او می گردد.
مراقبت از پوست کودک به عنوان سد محافظتی بسیار مهم است. از آنجا که پوست سالم از بدن در برابر آلودگی، مراقبت و محافظت می نماید، پوست کودک به یک تمیز کننده و شوینده مخصوص و لطیف که باعث خشکی پوست نشود و به حفظ تعادل رطوبت طبیعی پوست کمک کند، نیاز دارد.
تمیز نگه داشتن کودک در حفظ سلامتی او اساسی است و بهداشت پوست، نقش بسیار مهمی در سلامت کودک ایفا می­نماید. با تمیز نمودن مناسب پوست کودک می توان آنرا عاری از مواد ناخواسته شامل کثیفی، میکروب ها و محرک هایی نظیر بزاق دهان، ترشحات بینی، ادرار و مدفوع (شامل آنزیم­های مدفوعی)، نگاه داشت. تمیز نگه داشتن ناحیه پوشک به جلوگیری از صدمه دیدن پوست، زخم و عفونت کمک می نماید. همچنین، تمیز نگه داشتن دست ها بویژه در مورد کودکان که دست خود را در دهانشان می گذارند، می­تواند موجب کاهش یا جلوگیری از انتقال میکروب و آلودگی از راه دهان بشوند. همچنین، به صورت کودک باید توجه ویژه داشت؛ چرا که پوست حساس کودک می تواند براحتی در تماس با شیر، غذا و بزاق دهان حساسیت نشان دهد. و همچنین لابلای چین های پوست کودک نیز باید تمیز نگهداشته شود.

معیارهای گروه تحقیق و توسعه فیروز

معیار ما فراهم سازی «بالاترین حد استاندارد» برای محصولات فیروز می­باشد
همانند همه والدین که تمام تلاش خود را جهت فراهم سازی بهترین­ها، برای نوزاد خود می­نمایند، ما نیز مواد اولیه مورد مصرف در محصولات خود را از ترکیبات بی­خطر، لطیف، ملایم و دارای بالاترین حد استاندارد انتخاب می­کنیم. 

در طول سالیان تولید و عرضه محصولات فیروز، همواره با توجه به نیازهای کودک و مادر، محصولات فیروز به دقت طراحی و فرموله گردیده­اند. توسعه یک محصول جدید به سال­ها تحقیق، بازنگری و آزمایش نیازمند است و از همه مهم­تر، ما با برقراری ارتباط با مادران در هر مرحله از پروسه و با توجه به انتقادات و پیشنهادات آنها حداکثر تلاش خود را در برآورد نیازشان به عمل می­آوریم.
بعلاوه، مشارکت مداوم با متخصصان پوست و اطفال، کارشناسان مامایی و پرستاری، ما را در جهت هدایت مسیر توسعه محصولات جدید، کمک می­نماید. علاوه بر این، توسط متخصصین خود با جمع­آوری اطلاعات و بکارگیری آخرین دستاوردها، پیشرفت­ها و تکنولوژی­های جدید دنیا، جهت نوآوری و پیشرفت محصولات خود گام برمی­داریم و سعی می­نمائیم تا محصولات خود را در بالاترین حد استاندارد خود نگه داریم؛ زیرا معیار ما فراهم­سازی «بالاترین حد استاندارد»محصولات برای کودک می­باشد و ایمنی محصولات در اولویت ماست. بدین منظور تمام محصولات کودک فیروز باید از ارزیابی جامع عبور کنند تا از مناسب بودن محصولات برای کودک اطمینان حاصل کنیم، که شامل سه مرحله ذیل می­باشد:

1) ارزیابی دقیق مواد اولیه و فرمولاسیون محصولات
هنگام توسعه یک محصول جدید، گروه تحقیق و توسعه فیروز با بکارگیری استاندارهای بین­المللی، به دقت هر یک از مواد اولیه و اثر آن را روی فرمولاسیون نهایی محصول بررسی می­نماید.

این ارزیابی شامل بازنگری­های مداوم آخرین اطلاعات علمی و مقرارت جاری در کشور می­باشد. ما کاملاً اسناد هر ماده اولیه شامل اطلاعات تولید کننده و آنالیز ایمنی مستقل که شامل داده­های بالینی می باشد را بازنگری و ارزیابی می­نمائیم.
2) ارزیابی محصول در تست­های آزمایشگاهی (in vitro) و واقعی (in vivo)
پس از اینکه مواد اولیه به دقت انتخاب و ایمنی آنها بررسی گردید، فرمولاسیون محصولات بواسطه تست­های حساسیت آزمایشگاهی (in vitro) ارزیابی می­گردد. محصولاتی که از طریق ارزیابی بسیار دقیق ساخته می­شوند، ابتدا در اشل­های آزمایشگاهی ساخته شده و سپس مورد ارزیابی و نظر سنجی افراد (in vivo) قرار می گیرد. نقطه نظرات افراد مذکور در نظرسنجی ما را در عرضه محصولات با کیفیت مورد قبول مصرف کننده یاری می دهد. 

با توجه به آزمایشات و ارزیابی های فوق، از اینکه برچسب تجاری هر محصول ما، شامل «چشم را نمی­سوزاند» یا «اثر ملایم» و یا «ملایم و مهربان برای پوست کودک» دارای پشتوانه علمی و تحقیقی ­باشد، اطمینان حاصل می­نمائیم.
3) توجه مداوم ما نسبت به نظرات مصرف کنندگان
پس از اینکه یک محصول ویژه کودک به بازار عرضه می­گردد، گروه ایمنی، تحقیقات را در پی انتقادات و پیشنهادهای مصرف کنندگان ادامه می­دهند و ما بر پایه آن اطلاعات، توسعه نسل بعدی محصولات بی­خطر و با کیفیت خود را ادامه می­دهیم.

آزمایش های ارزیابی حساسیت­های پوستی و مخاطی

واحد تحقيق و توسعه گروه بهداشتي فيروز

در چند دهه اخير، با توجه به ممنوعيت آزمايشات سميت، پوستي و مخاطي روي حيوانات (In Vivo) جستجو براي روش­هاي آزمايشگاهي (In Vitro) كه بتواند جايگزين آزمايشات جانوري گردد، اهميت زيادي پيدا كرده است.
مركز توسعه روش­هاي جايگزين آزمايشات جانوري در اروپا (ECVM) EuropeanCenter of Validation of Alternatives و انجمن­هاي صنايع شيميايي و بهداشتي و آرايشي و شركت­هاي معتبر خصوصي و مراكز آكادميك جهت توسعه و معتبرسازي آزمون­هاي جايگزين، روش­هاي مختلفي ارائه مي­دهند كه هركدام مي­تواند با توجه به شبيه­سازي انجام شده و محدوده ی مشخص شده در هر آزمايش، مورد استفاده قرار گيرد.
در آزمايشگاه سنجش حساسيت­هاي پوستي و مخاطي (سوزش چشم) گروه بهداشتي فيروز، شامپوهاي سر و بدن کودک و كرم­هاي کودک و مواد اوليه مورد نياز آنها مورد بررسي قرار مي­گيرد و با توجه به محدوده كاملاً ملايم و غير حساسيت­زايي كه جهت اين محصولات مد نظر مي­باشد از روش­هايي كه در محدوده­هاي فوق جواب­هاي مناسبي داشته باشند استفاده مي­گردد.
در حال حاضر از سه روش حساسيت­هاي پوستي و مخاطي ذيل محصولات فيروز و مواد اوليه آنها مورد سنجش و ارزيابي قرار مي­گيرند.
تست زئین test zein
در آزمايش زئين حساسيت­زائي پوستي محصولات و مواد اوليه مورد ارزيابي قرار مي­گيرد. در اين روش از حل شدن پروتئين ذرت كه با پروتئين موجود در پوست و مو شباهت زيادي دارد، توسط يك محلول نمونه، استفاده مي­گردد و مقدار پروتئين حل شده به روش كجلدال اندازه­گيري شده و عدد زئين به دست آمده با استفاده از جدولي كه نتايج روش زئين با آزمايشات جانوري(In Vivo) مقايسه شده، ميزان حساسيت­زايي پوستي نمونه را مشخص مي­نماید.

عدد زئين به دست آمده از شامپوهاي سر و بدن و حتي ژل بهداشتي فيروز درحد كاملاً ملايم مي­باشد. با توجه به استاندارد ملي شامپو به شماره 3572 كه حداكثر عدد زئين مورد قبول جهت شامپو کودک را 100 اعلام كرده اعداد زئين بدست آمده از آزمايشات شامپوهاي کودک فيروز و ژل بهداشتي زير 50 يعني كمتر از نصف حد مجاز مي­باشد. 
تست RBC: Red blood cell (RBC) haemolysis test
عملکرد آزمون RBC ، بر اساس پتانسيل مواد مورد نظر در تخريب غشاهاي سلولي مي­باشد. میزان تخريب غشا با اندازه­گيری اكسي هموگلوبين آزاد شده از گلبول­هاي قرمز خوني در مجاورت ماده آزمونه مورد نظر در شرايط استاندارد توسط دستگاه اسپکتروفتومتری به دست مي­آيد. اين روش جهت سنجش سوزش چشم مي­باشد. در اين روش از خون تازه گوساله استفاده شده و اكسي هموگلوبين آزاد شده در مرحله هموليز و دناتوراسيون و نسبت آنها به هم معيار سنجش و مقايسه در اين آزمون است. شامپو بچه فيروز در اين آزمايشات همواره در رديف غير حساسيت­زاي چشمي مي­باشد و در مقايسه با شامپو بچه جانسون در يك رديف مي­باشد.

تست حساسيت روي غشا كوريو آلانتوئيك
Hen`s egg test on the chorio-allantoic membrane (HET-CAM Assay)

در آزمون HET-CAM غشا كوريو-آلانتوئيك تخم مرغ، در روز نهم جنيني كه بافت­هاي عصبي و ادراك درد به وجود نيامده است به مدت پنج دقیقه در تماس با مواد مورد آزمون قرار گرفته و اثرات مخرب آن از لحاظ خونريزي، تحليل و انعقاد پروتئين بر روی غشاء (CAM) مورد بررسي قرار مي­گيرد. تغییرات رگ های خونی غشاء مورد نظر، تعیین کننده سمیت و آسیب ملتحمه چشم می باشد. 

مقالات

 راهنمایی و آموزش­های والدین در رابطه با نوزادان و کودکان


 بهداشت مادران

 پوست

 مو

 مقالات علمی و تخصصی

 اطلاعات تخصصی محصولات فیروز

 آشنایی با مواد اولیه

[divider top=”0″]